Zpětný proud

5. 3. 2018 - 09:59

babis_filip_okamuraPoslední dobou představuje sledování české politiky vážný problém, doslova těžký nápor na lidskou trávicí soustavu. Vzniká nepřehledná situace, kdy na voliče prší jeden skandální výrok za druhým a kdy se dějí věci, které si ještě před pár lety těžko někdo uměl představit. Komunistům roste sebevědomí a dávají lidem pocítit, co jsou vlastně zač. Okamura i jeho oslnivý tým jim zdatně sekunduje. V celém chaosu je třeba se vyznat; k poznání je třeba se do něj ponořit.

Na povrchu vládnou neuvěřitelná mediální vyjádření. Například tvrzení Vojtěcha Filipa, že potlačování demonstrací v roce 1989 nebylo nic špatného. Samozřejmě že to každého přemýšlejícího člověka naštve, co ale čekáme od komunisty a agenta StB? Proč se divíme?

Stejně tak je na tom Okamurovo zpochybňování romského holocaustu. Co čekat od bezskrupulózního populisty? Řekne cokoliv, aby se zalíbil a vypadal jako rebel. Kdyby frustrovaná část české veřejnosti činila za své problémy zodpovědnými kromě Romů i židy a například homosexuály, zpochybnil by Okamura bezpochyby holocaust jako takový.

U mocných opatrněji

Opatrněji reagují někteří lidé na to, když obdobně nechutné věci dělá někdo s reálnou mocí. Lidem (po právu) vadí Zdeněk Ondráček, komunista a příslušník pohotovostního pluku SNB. Zvolit ho za předsedu kontrolní komise pro GIBS je jednoduše chucpe. Jak je ale možné, že lidem tolik nevadí ministr vnitra Lubomír Metnar? Byl na vlastní žádost do toho samého pluku přijat v březnu 1988. Pravda, už se tím nechlubí, na nic si nevzpomíná a kdyby bylo nejhůř, asi to to celé bude prohlášeno za účelovku a kampaň. Metnar sice není člen KSČM, nosí kravatu a nevypadá jako vekslák. Nenahrála ho tehdejší ČST, jak si zákroky pochvaloval. Ale on je, na rozdíl od Ondráčka, ministr vnitra této země! Demonstrace se nekonají.

A v souvislosti s Okamurou a Romy nelze zapomínat na Andreje Babiše. Copak nezpochybnil koncentrák v Letech u Písku ještě hůř než Okamura? „To, co píší v novinách, ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam. Omluvil se tím, že řekl, že to neřekl. A slehla se voda. O StB pro změnu řekl, že to byla taková protikorupční BISka své doby. Všeci kradli už tehdy. Co čekáme od (bývalého) komunisty a agenta StB, chce se dodat…

Fíkový list

Vlna nehorázností vyvolává vlnu reakcí. Je dobře, že se lidé ozvou. Ale neměli bychom zapomínat na to, že hlavní problémy se dějí jinde. Komunistická extempore i jimi dobyté pozice jsou možné jenom proto, že je Andrej Babiš potřebuje. A jejich třetí partner, ČSSD, se schovává. Pravda, někteří její členové se opatrně ozvou, ale do vlády opřené o Falmera, Ondráčka, Grebeníčka a další vábné postavy půjdou.

A zatímco lidé řeší výroky a protivýroky, Babiš má dost klidu na vlastní cíle. Zakleknul na vedení GIBS a pomohl si v současných i budoucích kauzách, které ho ohrožují. Krok za krokem zatíná nehty do státního aparátu a posiluje si moc. Má prostor na to ukazovat široké srdce (přidá důchodcům), navíc „maká“, zatímco jiní řeší „nesmysly“. Bohužel, dokud nezačne fungovat jakákoliv stabilní vláda, voliči ANO nepoznají, že koblihy sladší nebudou, dálnice se nepostaví a to „bude líp“ si bude muset odpracovat zase každý sám.

Malou jiskru naděje přináší sám premiér Babiš. Vydal prohlášení, že komunistu Ondráčka do čela komise nechtěl, že to způsobily ostatní strany a že on zařídí jeho odvolání. Jak tento bizár vysvětlit? Buď si jeho tým dělá legraci a na lidech testuje, co ještě snesou. Druhou variantou je, že pod náporem odpovědnosti a událostí už nevědí, co mají dělat. Třetí chmurnou variantou je možnost, že „normalizace poměrů“ v ČR svojí dynamikou již předstihla zájmy a činy samotného Babiše a události se začínají vymykat i jeho kontrole.

Pak je tu ještě čtvrtá reálná varianta: v Andreji Babišovi se probudilo jeho svědomí a rozhodl se udělat správnou věc… No dobře, to si z Vás dělám legraci zase já.


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare
Autor:
Témata: , , , , ,
Kategorie: Glosy