Evropské volby už za rohem

17. 5. 2019 - 08:53

VondraPouhých sedm dní zbývá do okamžiku, kdy určitá část voličů vstane a dá najevo, co si myslí o české politice. Příležitostí k tomu jsou volby do Evropského parlamentu a ano, měly by být o něčem jiném. Měly by být o tom, jakou chceme Evropu i její instituce a jaký politický přístup budou naši zástupci v EP prosazovat při stále nových pravidlech a směrnicích, které Evropská komise bude vytvářet.

Namísto toho je hlavním tématem dvojí kvalita potravin, které spustili sociální demokraté, ale převzal jim je Andrej Babiš. Dělá to tak se vším, od ODS si „půjčil“ heslo, od ČSSD téma a od kdekoho si „půjčuje“ voliče. V autorovi textu dřímá malá naděje, že právě bojem za „kvalitu“ už konečně šláplo ANO za pomyslnou čáru. Snad i jeho voliči podvědomě tuší, že Babišova produkce je navoněný separát, a to jak v potravinářství, tak nyní i v politice.

I když se čeká jen malá účast, dopad mohou mít tyto volby značný. U předsedy TOP 09 Pospíšila jde velmi pravděpodobně o jeho derniéru v čele strany. Předseda ČSSD Hamáček se velmi pravděpodobně dal na modlení, aby jeho strana překročila 5% práh. A pokud chce Kateřina Konečná jednou nahradit V. Filipa v čele komunistů, také musí uspět.

Zajímavý je i osud Zelených, kteří míří plnou parou do zapomnění. Jejich předseda – a kdo ze čtenářů si umí bez zaváhání vybavit jeho jméno – nedávno přišel o starostenský řetěz na Praze 4 a jeho šance být zvolen na „spojenecké“ kandidátce z pátého místa nejsou vůbec jisté.

Různí favorité

Podle papírových preferencí má nejvyšší naděje na vítězství Babišovo hnutí ANO. Zásadním rizikem je účast – pokud se jeho podporovatelé k volbám nedostaví, nemusí být jeho výsledek vůbec tak drtivý. Cokoliv pod 25 % je logický neúspěch, nicméně se dá čekat, že to premiér s přehledem ustojí. Pár rozpačitých výmluv, omezená komunikace a rychle vytažené nové téma pachuť případného slabšího výsledku spolehlivě zakryjí.

Druhým – a pro autora stále překvapujícím – favoritem je Pirátská strana. Je nutné brát jako fakt, že Piráti dokázali nabrat protestní hlasy z různých směrů a je poměrně reálným scénářem, že jejich výsledek bude triumfem. Hlavními tématy Pirátů je boj proti Babišovi, suchu a za demokracii. Autor nechápe, jak je možné, že tahle strategie spolu s neslavnými výstupy Pirátů v exekutivě (na komunální úrovni) může fungovat, ale je nutné to uznat. Hlavním zdrojem popularity je tak pravděpodobně fakt, že Piráti, stejně jako ANO, představují „antiestablishment“ bez negativních prvků babišismu. A to, ať se to komu líbí či ne, asi funguje.

Občanští demokraté a jejich lidé

Nejsilnější opoziční strana, ODS, také počítá s dobrým výsledkem. Ale jistý ho samozřejmě nemá. Přitom je jejich rozhodnutí jasně se vymezit vůči extrémistům a populistům chtějícím Czexit velmi správné. Představují zároveň v evropských tématech jasnou alternativu dosavadnímu evropskému mainstreamu, který má v českém přístupu k EU hodně politických zastánců a o dost méně reálných voličů.

Prosazení lídra Jana Zahradila do role kandidáta třetí největší frakce v EP na předsedu Evropské komise je bezesporu úspěch, jakkoliv v debatě před volbami příliš vidět není. I to je škoda, protože naše země doposud nikoho na vysoký evropský post, na který nemá automatický nárok, nikdy neprotlačila. Je lhostejné, jsou-li všichni voliči jeho stoupenci, či naopak, pro Česko je to určitě dobrá zpráva.

Zajímavým fenoménem v rámci ODS je i politický comeback Alexandra Vondry. I když kandiduje z teoreticky nevolitelného patnáctého místa, je vedle Zahradila druhým nejviditelnějším kandidátem strany. Pro pořádek je potřeba dodat, že autor tohoto textu s Vondrou v minulosti spolupracoval. A domnívá se, že právě Vondra by byl výborným europoslancem. Když zaujatý pozorovatel sleduje rostoucí rozpory mezi EU a USA, aktuální postoj Evropy k Íránu nebo ten dlouhodobý vůči Palestinské samosprávě, cítí, že je třeba něco s tím dělat. Vondrovy zkušenosti ze tří vysokých vládních postů, mezinárodní kontakty a jasná transatlantická orientace jsou skutečně tím, co by ČR v Evropském parlamentu rozhodně potřebovala. Možná to tak uvidí i dost jeho voličů a pomohou mu uspět.

Výsledek voleb je krajně nejistý. Pokud se k volbám rozhodne přijít méně než 20 % voličů, což se dá čekat, je jejich výsledek čistá loterie. Nezájem lidí o evropské volby bohužel hodně zapadá do české národní povahy. A jejím důsledkem jsou poměry, ve kterých nyní žijeme. Tak s tím už něco udělejme.

 

(Autor je členem ODS)


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare