Připravte se na nejhorší

29. 3. 2017 - 17:40

babis_koblihyHnutí ANO v tichosti změkčilo vlastní etický kodex. Od začátku roku tedy platí, že nebude neetické, když člena hnutí začne policie trestně stíhat. Neetičnost nově znamená až samotná obžaloba. Údajně ke změně došlo kvůli problémům v Ústeckém kraji, není ale těžké odhadnout, proč hnutí ANO tento dokument mění doopravdy.

Na Andreje Babiše prší jeden problém za druhým. Při pokusu vysvětlit, kde vzal peníze na nákup krajně kontroverzních dluhopisů, poodhalil vlastní finanční minulost. A začaly pršet otázky jedna za druhou: proč nadhodnocoval vlastní firmy, které pak prodával svému mateřskému holdingu? Proč si Agrofert půjčoval od Babiše dráž, než mohl jinde? A nezodpovězené jsou pak především otázky, za co si Babiš dokoupil samotný 100% podíl v Agrofertu, navíc podezřele levný.

Hlavním problémem ale zůstávají dvě hlavní kauzy, a to Farma Čapí hnízdo a nákup výhodných dluhopisů. V obou případech jsou na světle důkazy, které by měly pro příslušné orgány představovat dostatečnou munici. Babišovi stratégové toto tuší a jdou problému naproti. Kdyby náhodou došlo k zahájení trestního stíhání, může to vůdce ANO svádět na Matrix a nikdo ho zevnitř vlastního hnutí nebude problematizovat.

Takové množství vážných obvinění Babiš zatím nezažil. Téměř se ukazuje, že přesahují kapacitu vnímání běžného voliče. Pokud je divák těchto událostí základním způsobem orientovaný, pochopí, jak Andrej Babiš vlastně funguje: že na hraně zákona uhýbá daním, kde může, aby pak z živnostníků a malých firem mačkal poslední korunu sofistikovanými technologiemi (EET), úřední šikanou a pokutami. A že on, největší kritik divokých 90. let, v této temné době zázračně zbohatl. Pokud to takto znalému voliči nevadí a dá mu hlas, je to sice divné, ale legitimní.

Problémem je ta část společnosti, která se o všechny uvedené kauzy vlastně nezajímá. V jejich světě je Babiš boháč, který dělá složité majetkové přesuny. Nechtějí jim rozumět. Ví ale, že ostatní mu bohatství a úspěch závidí, proto na něj útočí. A Babiš zatočí s korupcí. Proto mu věří.

Je ovšem i v nejvlastnějším zájmu této skupiny lidí, aby se pokusili pod skořápku PR hesel proniknout a pochopit, komu dávají důvěru. Až bude po volbách, bude už pozdě.

 


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare
Autor:
Témata: , , , ,
Kategorie: Glosy