Česko se opět propadá na žebříčku korupce a dále zaostává za evropským průměrem. Sdělila to ve své zprávě organizace Transparency International ČR, která úroveň vnímání korupce monitoruje. Potud jde o špatnou, ale očekávatelnou zprávu.
TI ČR zároveň uvedla, že od klasické korupce formou úplatků a provizí se v Česku prý rozmáhá nová, sofistikovanější forma. Citujme z tiskové zprávy: „Od jednotlivých korupčních kauz (předražené zakázky, dotační skandály apod.) se pozornost vlivových skupin přesouvá k přenastavování distribuce moci. Primárním tématem se tak stává velká korupce v podobě „state capture“ (privatizace veřejného zájmu, převzetí státu)“. S tímto závěrem by mohl každý pozornější divák české veřejné sféry souhlasit.
Transparency ústy svého ředitele D. Ondráčky uvedla jediný konkrétní odkaz na nové hrozby, opět citujeme: „Příkladem podobného střetu v ČR může být policejní reorganizace, kdy evidentně ani jedné skupině nešlo o lepší fungování policie, ale spíš o získání klíčových útvarů pod vlastní kontrolu.“ Na dalších stránkách je zpráva už spíše obecná a soustředí se na stav legislativy.
Již zmíněný pozorný divák je zklamán a chce položit řečnickou otázku cimrmanského charakteru: Víte, kolikrát ve zprávě zaznělo slovo Agrofert či Babiš? Ani jednou, přátelé! A skutečně, o onom slonu v místnosti neřekl Ondráčka ani slovo. Jak je to možné? Když se mluví o převzetí státu mocenskými skupinami s ekonomickými zájmy, nevšimli si náhodou bojovníci za transparentnost enormního nárůstu dotací pro Agrofert? Nezaznamenali mohutný příliv peněz do programů, z nichž přímo či nepřímo Babišovy firmy profitují? Miliardy navíc pro Program rozvoje venkova či velkorysé dotace biopaliv jim jako téma unikly? Opravdu byl největším problémem státu fakt, že Chovanec a vedení policie dost amatérským způsobem propustili plukovníka Šlachtu?
Jeden z pozorných diváků české politiky a autor tohoto textu chce proto dodat: nikoliv, jistě o tom v Transparency vědí. Andrej Babiš Ondráčkovi ovšem kdysi nabídl post ministra vnitra; další volby se blíží a ANO má nakročeno k triumfu. Pouhý příslib podílu na moci už zlákal kdekoho, proč by měl být šéf TI výjimkou. Jejich vedení proto může být také touto korupcí infikováno rovněž.
Dosah korupce v Česku je opravdu dlouhý. Konkrétní mocenská skupina nejen že ovládla politiku a část médií, ale do holdingu už zjevně zapojila i svého prestižního neziskového hlídače. Když už slona v místnosti nechce TI ČR pojmenovat, měla by nám alespoň pár bodů navíc strhnout. Jinak to k Bulharsku a Itálii, které jsou za námi, není fér.