Statečnost jen na chvíli

6. 3. 2016 - 09:45

V pátek se ve Sněmovně nepodařilo přijmout „Lex Babiš“, tedy poslanecký dodatek bránící ministrům ve vlastnictví jakékoliv firmy. TOP09 jej předložila, protlačila ústavně-právním výborem a podporu mu vyslovila skoro celá opozice včetně komunistů.

Naděje na schválení vzrostla ve chvíli, kdy podporu deklarovala KDU-ČSL a dokonce i sociální demokracie. Právě ČSSD byla smutnou hrdinkou dne. Příslib podpory této myšlence doplnila i kampaní ve stylu „stát není firma“, která přímo a otevřeně na Babiše útočila. Publicisté a komentátoři již naplno očekávali nové, daleko tvrdší vztahy uvnitř koalice. Různí politici včetně premiéra potvrzovali, že vlastnictví firem u ministrů už tolerovat nechtějí.

Návrh nakonec neprošel, jak ukazuje toto hlasování. KDU se jako celek nakonec zachovala překvapivě statečně, 11 poslanců bylo pro a ministři Herman a Bělobrádek sice nehlasovali, což ale snížilo kvórum pro přijetí. Strana tak nedostála své dosavadní tradici, jakou provedla například u EET –  skutečně proměnila své námitky v reálný čin.

Statečnost jen do první bouřky

Je zjevné, že A. Babiš tvrdě zatlačil právě na sociální demokraty – při hlasování návrh nepodpořil žádný z 50 jejích poslanců. Takovou kapitulaci v přímém přenosu strana nepředvedla už několik let. Argumenty, které ČSSD uvedla, působí jako velmi chabé výmluvy. Zákon nebyl dokonalý: ministr může převést svůj majetek jinam, zákaz taky neobsahuje žádné sankce. V tomto „lex Babiš“ ale nešlo o právní dokonalost, bylo to myšleno i podpořeno jako gesto.

Pokud se sociální demokraté nejprve pasují do role ochránců státu před oligarchou, aby pak pod tlakem Babiše z boje utekli, ztrácejí na všech frontách. Ti voliči, kdo mají s Babišem problém, jsou z ČSSD hořce zklamaní. Jeho sympatizanti ani Babiš sám socialistům jejich předchozí slova nezapomenou. A žádný divák nemůže fandit tomu, aby se jeho hrdina choval s tak špatně skrývanou zbabělostí.

Útěk není vítězství

Vztahy v koalici se po této epizodě nezlepší. Zejména sociálním demokratům musí být jasné, že s blížícími se volbami chuť udržovat přirozené rozpory ničemu nepomůže. Povaha Babišova hnutí je taková, že jediným řešením je ho v otevřeném souboji porazit. To se zatím nedaří ani „antibabišovské“ pravicové opozici, ani sociálním demokratům.

Jednoduchý návod, jak toho dosáhnout, samozřejmě neexistuje. Je ovšem nad slunce jasnější, že takto projevená statečnost a zásadovost, která vydrží sotva pár dnů, je cesta přesně opačným směrem. Vede B. Sobotku a jeho přátele tam, kde nyní sedí například ODS: na hodně malou trestnou lavici, z níž se nevstává vůbec snadno. Přitom obě tyto strany pro demokratické fungování naší země potřebujeme víc, než se zdá. Rozhodně víc, než politický ekvivalent levných uzenin vyrobený z populistického separátu.


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare