Sobotka, Prouza a červená nit

15. 3. 2017 - 19:23

sobotka_prouza_2Záplavou událostí posledních týdnů prochází jako červená nit politický osud Bohuslava Sobotky. Rány, které utrpěl, by měly vůči němu vzbudit určité sympatie. Dokonce i u těch, kteří mu příliš nefandí.

Jako první úder se zjevila kauza ministra Mládka. Sobotka ho ve vládě z neznámých důvodů držel, i když jeho favorit prohrával u voličů, médií i odborné veřejnosti. Poslední úder si Mládek zasadil sám a nezbylo, než se ho okamžitě zbavit.

Bohužel, premiér neměl věrohodnou náhradu. Kdo by si také šel sednout na horké křeslo jen na pár měsíců? Sobotkovi tak zbyl pouze poslední přičinlivý, Tomáš Prouza, věčný (a neúspěšný) kandidát do různých funkcí v ČSSD. Z Prouzova pohledu byly ambice logické: má potíže s prověrkou a na místě úředníka zůstat nemohl; ministerské křeslo je dobrá úniková strategie.

Tiskový odbor ÚV proto oznámil, že premiér předloží prezidentovi jméno nového ministra (zjevně Prouzy). Po několika hodinách zpoždění předstoupil zdrcený Sobotka před kamery a oznámil, že MPO povede sám. Lze si jen domýšlet, jak moc krutě ho Zeman s nápadem na Prouzu – ministra ponížil a jak tvrdě to odmítl. Fakt je ten, že Sobotka hodil věrného Prouzu přes palubu a ministra průmyslu hledá dodnes.

Tomáš Prouza, který nechce problém s prověrkou veřejně přiznat, oznámil obratem odchod ze služeb České republiky v prosazování jednotné Evropy, aby (opět dle spekulací) vstoupil do služeb jednotné Číny. O jeho angažmá pro čínskou skupinu CEFC totiž média referovala opakovaně. Jak se mu povede v CEFC, která je s Hradem prorostlá na mnoha místech, je záhadou. Cejch nemilosti prezidenta, který Prouzovi po pokusu o získání MPO zůstal, mu asi bude překážet.

Volné křeslo ministra si Sobotka nesl na sjezd ČSSD. I zde se mu ale příliš nedařilo. V minulosti svou pozici obhájil se zisky okolo 80-90 %, nyní ho „přátelé a přítelkyně“ podpořili jen z 67 %. A ani jeho tým do nadcházejících voleb nepůsobí příliš atraktivně. Poslední týdny se tak Sobotka opět dostal do těžké defenzívy. I dnes, kdy Sněmovna napříč stranami grilovala Andreje Babiše kvůli jeho daňové magii, patřila světla ramp spíše M. Kalouskovi. ČSSD tak musí doufat, že se premiér zotaví alespoň natolik, aby získal energii na hodně tvrdou volební kampaň. Témata, která si socialisté na sjezdu schválili, totiž nemůže vůči všem ostatním hájit nikdo tak oslabený.


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare