Trampoty telefonisty Mládka

16. 2. 2017 - 14:01

mládekMinistr Mládek zažívá velmi těžké časy. Jeho potíže počaly v okamžiku, kdy se na veřejnost prolomil způsob, jakým v Evropě jedná o datových roaminzích. Mládek prosazoval, aby ceny dat v zahraničí byly vyšší, než jak navrhovali europoslanci. Údajně to totiž poškodí telefonní operátory, kteří data poskytují.

Mládek se začal bojovně hájit a prohlásil, že do ciziny jezdí pouze 5 % Čechů, čímž by případný růst nákladů museli platit ti ostatní. Nesmyslnost tohoto argumentu je do očí bijící – zejména proto, že do zahraničí cestuje násobně více našich občanů, navíc právě ti nejbohatší mají u operátorů i tu největší útratu. Po právu ho za to kritizovala jak ODS, tak i Andrej Babiš. Je tragikomické, když premiér Sobotka ústy bojuje za levnější volání, aby jeho ministr potají v Bruselu lobboval za pravý opak.

A ještě komičtější je to ve chvíli, kdy ČSSD oprášila koncept sektorových daní pro velké firmy, aby zabránila jejich nepřiměřeným ziskům. Vyšší korporátní daně totiž rozhodně zdraží služby víc než roaming. A fakt, že na veřejnosti se Mládek i sociální demokraté staví „za lidi“, aby mimo kamery pomáhali právě korporacím, je úsměvné.

Tím to neskončilo

Sám výrok o 5 % Čechů, co jezdí do ciziny, je svou logikou podobný výroku Matěje Stropnického o tom, že Češi cestují až moc. Ministr Mládek se ale nezastavil. Když čelil mediálnímu tlaku, rozhodl se za sebe do České televize poslat svého poradce Bokštefla. Redakce OVM to odmítla a požadovala ministra, nebo alespoň jeho náměstka. Mládek neváhal a Bokštefla náměstkem obratem jmenoval. Ať byly jeho motivy jakékoliv, shoda náhod navenek působila neuvěřitelně.

A nový náměstek do tří dnů dokázal, že je svého ministra hoden. Proti námitce na ceny telekomunikací v ČR na chatu napsal, že „kdo chce ceny jako v Polsku, ať jde do Polska“. Jde o podobný úkaz duševního titánství, jakým proslul sám Mládek při příměru živnostníků k parazitům. Mládek věc nejprve popřel a prohlásil, že jde o „fake“, následně ale konal. Odvolal ředitele komunikace, náměstka pokáral.

Zbývá pouze vyřešit několik dilemat: je ministr lepší personalista, nebo P.R. expert? A chce hájit zájmy občanů udržením drahého roamingu, nebo zdražováním služeb díky sektorovým daním? Následující dvě věty patří premiéru Sobotkovi. S ministrem, který ovládá umění střelit se opakovaně do nohy a zároveň jde proti přání svého nadřízeného, válku s ANO sociální demokraté vyhrají jen těžko. Nelituje, že ho měl odvolat, dokud byl čas?


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare