Program rozvoje (Babišova) venkova

28. 2. 2016 - 17:39

jurečka_babišProrůstání Babišova koncernu Agrofert se státními zdroji se tento týden dostalo do nového světla. I když jde vlastně o potvrzení již známého stavu a tedy o rutinu, stojí za to se jí věnovat. O co konkrétně jde?

Server Echo24 zveřejnil informace o tom, že Agrofert obdržel v roce 2015 na dotacích z Programu rozvoje venkova (PRV) přes 600 miliónů korun, což je mnohonásobně více, než dostal v minulých letech. Jedním z důvodů je i fakt, že ministr Jurečka povolil navýšit žádané částky ze 30 na 150 miliónů korun. Ministr se tamtéž brání a tvrdí, že jde o okrajovou záležitost. Fakt, že jsou firmy vicepremiéra Babiše stále vyšším a vyšším příjemcem veřejných zdrojů, ovšem vyvrátit nemůže.

Neuvěřitelné dotační úspěchy Agrofertu dávají do nového světla i loňské rozhodnutí vlády navýšit prostředky v PRV o 13 miliard korun ze státního rozpočtu. To znamená, že dotace firmám platíme z 35 % z národních zdrojů, zbytek jde z fondů EU. Tehdy se ministr Jurečka chlubil faktem, že to pro český venkov „vybojoval“ na Andreji Babišovi. Odborníci již tenkrát celou věc kritizovali a poukazovali na to, že dotace pomohou hlavně velkým hráčům. A nejvíc tomu největšímu.

Vzhledem k tomu, jak úspěšný je nyní Agrofert v žádostech, lze odhadnout, že to až takový boj nebyl. Do Agrofertu navíc spadají i ty firmy, které modernizační projekty realizují. Jakkoliv je prakticky nemožné získat konkrétní údaje a čísla, je zřejmý důležitý fakt: peníze z PRV tečou nejenom Babišovým firmám přímo, ale starají se mu rovněž o zakázky i v případě, že je dostane někdo jiný.

Vlastně nejde o novou věc. Agrofert je v honu za veřejnými prostředky čím dál úspěšnější, úředníci či jejich nadřízení zjevně pochopili, jaký je v současné politice převažující trend. Neznamená to ovšem, že bychom se měli s tímto nepřijatelným stavem smířit. Bylo by ovšem dobré, aby si část voličů uvědomila následující:

To, že je někdo (A. Babiš) velmi bohatý, ještě neznamená, že nemá ambice bohatnout dál.

To, proč šel Andrej Babiš do politiky, mohlo být motivováno ledasčím. Rozhodně však pro něj nákup médií a peníze za kampaně nebyly špatnou investicí.

A pokaždé, když kdokoliv z ANO argumentuje nedostatkem peněz ve státním rozpočtu (pro obranu, školství nebo pomoc potřebným), lze mu připomenout těch 13 miliard korun „na český venkov“ navíc.

Nadcházející jednání Sněmovny dává naději, že bude pro členy vlády omezena možnost podnikání či čerpání veřejných dotací. Voliči by proto měli sledovat, jak se jejich poslanci k celé věci postaví. Už jde totiž opravdu o velké sumy peněz.


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare