Proč?

4. 5. 2017 - 12:21

babis_inzeratTisk i internet byl zaplaven obrázky vicepremiéra Babiše se zalepenými ústy. Máme vidět politika, který není politikem a kterého ostatní politici chtějí umlčet. Jenomže žijeme v Česku, tedy zemi, kde je absurdita denní záležitostí a kde Kafka čerpal svou inspiraci. Takže je to trochu jinak.

Proto se za zkříženými pásky lepenky ukrývá tvář, kterou jsou média přeplněná. A také tvář politika, který významnou část těchto médií ovládá majetkově a jiná jejich část mu jde na ruku i bez toho. Vidíme výraz člověka, který si tuto reklamu platí ze svého u vlastních firem, čímž mimo jiné ušetří na daních. Fakt, že jeho daně celou krizi spustily, se ale v inzerátech nedočteme.

Umlčený muž musí platit inzeráty, aby sdělil lidem „pravdu“. Ani tento pocit není nový; touha po pravdě ho prý vedla k tomu, aby si před lety dvoje nejvlivnější noviny koupil. Ovšem říká, že je neovlivňoval, jak by také mohl.

Z poslední zveřejněné nahrávky jde poznat, že to zvládal poměrně snadno. Opět je nutné připomenout, že žijeme v Česku a máme tradici ochotných pomahačů, kteří sami iniciativně hledají cestu, jak se vrchnosti zalíbit. Nahrávka ukazuje, že míra propojení Babiše-politika a jeho „nezávislých“ novinářů je absolutní. Politicky orientovaný člověk pozná Babišův rukopis v jeho vlastních médiích snadno a překvapen proto není, občasný čtenář si ovšem takovou práci nedá. Měl by si tedy těch pár minut pustit, aby lépe vhlédl do přípravny politického separátu, který mu Babišův koncern servíruje. Bez tohoto prohlédnutí nás čeká mimořádně depresivní politický podzim.

Aby autor neklesl na úroveň, kterou sám kritizuje, je nutné říci několik dalších věcí. Za prvé, politický inzerát je jako žánr většinou nevkusný bez ohledu na to, koho propaguje. Babiš s lepenkou je jen jedním z řady. Za druhé – tajné nahrávky jakéhokoliv druhu jsou z principu špatné a užívání tohoto způsobu politického boje je stejně nepřijatelné jako zveřejněný obsah sám. A za třetí – Babišovo mediální impérium nemusí politické kauzy na objednávku uměle vyrábět, ČSSD i další strany si své bahno produkují samy a v hojné kvantitě. Kdyby tomu tak nebylo, politika by vypadala jinak. A jediné nevábné věci, kterými by nás Babiš zkoušel krmit, by byly jeho produkty údajně určené k jídlu.

Máme proto vlastně štěstí, že riskantní Sobotkův krok odbrzdil mnoho z věcí, které měly přijít až na podzim. Alespoň se všichni můžeme lépe rozhodovat.


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare
Autor:
Témata: , , , ,
Kategorie: Glosy