Léčba Trumpem

3. 2. 2017 - 16:15

sorryjakoTisíce miliard ukradli, to české Palermo. A vy jste zase ojebal stát. Pohoršovat se, smát se, nebo to prostě ignorovat? Efekt Donalda Trumpa naplno dolehl do české politiky.

Šok vyvolal premiér Sobotka, když opět změnil skupenství, našel vnitřní pevnost a statečně nechal někoho napsat, že Babišovo kouzlení s příjmy, dluhopisy a daněmi je „ojebáním“ státu. Text, v němž to národu sdělil, měl vysloveně trumpovskou dikci, i klasický emoční závěr si dopřál. Sobotka má mimochodem v tomto pravdu. Avšak od člověka, kterému mezi prsty protekl podíl státu v OKD a který čerpal každou pomyslnou úhradu jako letitý poslanec, aby si přilepšil, je to trochu troufalé.

Andrej Babiš už předtím pod tlakem médií a politiků ztratil nervy a předvedl vrcholnou dávku arogance – „Sorry jako“ vstoupilo do slovníku české politiky. Říci něco takového je dar i prokletí, protože například Sobotka se jistě ničím do podobné knihy nikdy nezapíše. Nicméně Babišův úlet byl tak silný, že se PR mašinerie zapnula naplno, vyrobila mu veselé tričko a dodala i sérii polopravdivých čísel, kterými se pokoušel hladová média krmit.

Když ani to nezabralo, sestoupil do politického suterénu a na tiskové konferenci obvinil všechny ze všeho. Kalouska, Sobotku, ODS i celou ČSSD. Už ovšem nešlo o nervový úlet; podobný trik zkusil při obhajobě Čapího hnízda. Vzpomínáme? Tehdy také dštil přes hodinu síru a oheň, aby pak řekl, že do hnízda čerpal pro rodinu. Premiérova reakce je opodstatněná, forma je ovšem lacinou kopií Trumpova stylu.

Z dnešní atmosféry si lze vzít pár poučení. Za prvé, panu Babišovi posměch okolí a kritika od ODS i ČSSD opravdu ubližuje – jinak by se tak zoufale nesnažil ji ze sebe setřást. Nevědomky tak dává najevo, kde má slabinu. Stačí nepolevit.

Za druhé, panu Sobotkovi Trumpův styl opravdu nesedí. I nulové charisma lze proměnit ve zbraň, když se ví, jak na to. Václav Klaus poražený Vladimírem Špidlou by mohl vypravovat. ČSSD však musí celé své PR posunout na lepší a na míru ušitou úroveň, kterou premiérovi někdo uvěří. Pak mají šanci.

A za třetí, určitě nemá cenu, aby aktivní diváky politiky její nový styl odrazoval. Až házení bahna vyláká pasivní voliče ze dna českého rybníku, bude se každý rozumný hlas realisticky uvažujícího voliče komukoliv slušnějšímu velmi hodit.

 

Zdroj původní fotografie: www.facebook.com

 


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare