Konec politické krize…

25. 5. 2017 - 06:55

Babis_Zeman_pspPolitická krize skončila… Tři tečky za tímto heslem znamenají jediné – že se sice možná uzavřel souboj demisí a odvolávání ministra Babiše, ale krize sama se přesunula do chronického stádia. Po tom všem, co si mezi sebou jednotliví politici ANO a ČSSD řekli, už normální fungování vlády nepředpokládá ani ten největší optimista. Tři tečky zároveň znamenají tři hlavní problémy, které dosavadní krize za sebou zanechala.

Tečka první – Sobotkova: Je potřeba uznat, že takticky celou vládní krizi premiér uhrál na maximum možného. Ke statečnému a důslednému postoji se ale rozhodl moc pozdě, proto sice technicky vzato uspěl, v popularitě mu to ale příliš nepřidá. Navíc se mu opět podařilo změnit téma voleb; boj za vyšší daně pro „zbohatlíky“ s příjmem nad 50 tisíc korun nahradil boj za ochranu ústavy, svobody slova a demokracie. Ani jedno z těchto témat ale vítězství ČSSD nepřinese.

Tečka druhá – Zemanova: Miloš Zeman původně v celé hře roli mít neměl. Sobotkovo koketování s demisí vlády ho ale vtáhlo do hry, kterou příliš nezvládl. Dal průchod své nenávisti k premiérovi, přinesl svérázný výklad ústavy (že přijme demisi premiéra a vládu ponechá) a pak se divil, že mu to nevyšlo. Následovalo bizarní odmítání návrhu na odvolání Babiše, vylhaná stanoviska ústavních právníků a bezpečný mediální azyl v Liberci a v Číně. Po návratu fakticky kapituloval a Babiše skutečně odvolal. Jediným „úspěšným“ tahem bylo propuštění vraha Kajínka, které díky indolenci hlavních médií a části veřejnosti zakrylo reálné problémy této země.

A tečka třetí – Babišova. V tomto případě jde zcela jistě o otazník. Andrej Babiš měl reálné problémy s dluhopisy i s nepravdami v jeho majetkovém přiznání. Když se ČSSD přidala k opozici, přestala věc ignorovat a následně vytrvala, byl jeho konec ve vládě nevyhnutelný. Profesionální PR mašinerie mu připravila důstojnou strategii pro odchod, pozici mučedníka a muže s přelepenými ústy, který ale zvládne zázraky zmrtvýchvstání a nového zjevení. Tu mu Sobotka překazil.

Když Babiš reagoval naživo a byl sám, působil nevěrohodně a tragicky. Když se však mohl opřít o vlastní aparát a poradce, z možné zkázy rychle unikl. Odpoutal se od problematického Zemanova vytírání podlahy Hradu Ústavou ČR a nabídl i tři kandidáty jako své nástupce. Může být v klidu, ANO resort financí udrží a Babišovi věrná náměstkyně Schillerová nechá nového ministra Pilného tak akorát podepisovat narozeninová blahopřání úředníkům. Zbytek zajistí za podpory svého bývalého šéfa sama.

Zbývá adaptovat strategii, kterou Babišův tým dlouhodobě prosazuje; jde o vyvážený mix motivů biblických a vědecko-fantastických. „Mučedník, který se za nás obětoval“ je doplněn „vyvoleným, který bojuje proti Matrixu“. Preference udržel, koaliční potenciál mu však poklesl. Do voleb zbývá zhruba pět měsíců a platí, že nic ještě není rozhodnuto.


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare
Autor:
Témata: , , , , ,
Kategorie: Glosy