Je po boji

8. 10. 2016 - 16:01

babis_volbyVolby jsou téměř sečteny; jaké první dopady můžeme pozorovat? Drtivé volební vítězství ANO v krajích i senátním prvním kole je ještě silnější, než se čekalo. Hlavními poraženými jsou komunisté, kteří po 4 letech spoluvlády v krajích ztratili téměř polovinu všech zastupitelů. Sociální demokraté ale také přišli o hodně – ztráta okolo 80 mandátů, třetí místo v senátních volbách a pád mnoha hejtmanů je rozhodně oslabí.

Převaha ANO by se dala glosovat slovy J. Šídla: „I kraje jsou v holdingu“. Zkušenost z komunální úrovně ale říká, že ne vždy vítěz dokáže moc skutečně získat. A ANO v mnoha městech dokázalo, že i když moc získá, neumí s ní pracovat. Hádky, spory a rozklad ovládl mnohé radnice, kde podle sloganu „bude líp“. Není vyloučeno, že z dračí setby těchto voleb vzejde chaos, který ještě přijde Andreje Babiše draho.

Druhým vítězem voleb je KDU-ČSL: navzdory úspěchu ANO si lidovci na rozdíl od ostatních stran udrželi své mandáty a do druhého kola senátních voleb posílají (přímo či nepřímo) 13 kandidátů. Dokázali porazit Haška v Jihomoravském kraji a Škromacha na Hodonínsku. Díky středové pozici je za týden zřejmě čeká další úspěch. Klidná síla – zdá se – funguje.

Je fakt, že tři vládní strany i v těchto volbách jednoznačně dominují. Krajská úroveň ani Senát se rozhodně nestanou nástupištěm pro současnou ani budoucí opozici. ODS v porovnání s rokem 2012 dále ztratila, TOP09 je stále slabá. Pro pluralitu demokratických politických stran v ČR to rozhodně není dobrá zpráva.

Jediným dobrým výsledkem je neúspěch super-populistických a antiimigračních spolků. Jediný subjekt, který zvládl překonat 5% hranici, je obskurní koalice Tomia Okamury a Zemanovců. Ne že by veřejnost zcela opustila strachem vyvolanou tendenci ke xenofobii; naštěstí ale lidé pochopili, co jsou lidé typu Martina Konvičky či Aleše Hušáka zač. Kromě uvedených pomohly volby politicky ukončit další kandidáty – čímž prospěly celkové politické kultuře v zemi. Porážka hejtmanů Haška či Novotného spolu s reálnou šancí na porážku Zdeňka Škromacha jsou rozhodně pozitivní zprávy. Snad nezůstane jen u nich.


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare