Slavná „policejní reorganizace“ je tématem, kterému rozumí málokdo. Je fakt, že se ÚOOZ často zaměřoval na kauzy, které patřily jiným útvarům, dokonce částečně suploval i práci GIBS. A ani jeho výsledky navzdory velkému pozitivnímu P.R. nejsou nijak závratné. Proto může být logické pokusit se situaci řešit. Na druhou stranu je podle mnoha indicií ona „reorganizace“ svou rychlostí a utajením poměrně podezřelá.
Samostatnou kapitolou je angažmá Šlachty a ÚOOZ při pádu Nečasovy vlády. Za to, co tehdejší premiér dělal, si demisi zasloužil, o tom není pochyb. To ale neznamená, že jí může vynutit policejní útvar tím, že úmyslně rozehraje velkou operaci a vypouští neprokázaná obvinění. Nasadí na to stovky policistů a provádí razie, aby nakonec obvinil příliš ambiciózní sekretářku, že nezdanila kabelky. Ve chvíli, kdy bublina s Nagy-gate splaskla, se měl Šlachta poroučet sám.
Nabízí se logický závěr: vedení Policie ČR a ministr Chovanec zjevně chtějí spojit příjemné s užitečným. Tedy ukončit chaos a nevraživost mezi jednotlivými policejními útvary a zároveň oslabit či se přímo zbavit plukovníka Šlachty a jeho lidí. Co z toho je „příjemné“ a co pro změnu „užitečné“, je na výkladu každého čtenáře.
Koaliční rozměr
Jak zde občas píšeme, vládní koalice je v daleko horším stavu, než se zdá. Není divu, že tato akce musela vyvolat ještě větší skřípot. Hlavním důvodem jsou ovšem vazby mezi Babišem a Šlachtou. Na tato spojení, která investigativní novináři důkladně popisují, sice nejsou přímé důkazy, ale těch nepřímých je až moc. Divoký odpor, který A. Babiš a jeho věrní kladou, je jedním z nich.
Tentokrát je ovšem manévrování ANO velmi, ale velmi neobratné. Nezdá se, že má jakýkoliv strategický rozměr nebo taktickou eleganci. Babiš svolává koalici, ale odmítá přijít na jednání BRS. Vyhrožuje pádem vlády, aby za pár dní sdělil, že to vlastně nechce. Pokud tomu neporozumí ani analytici, jak to asi osloví běžné voliče ANO, proslulé svou apatií?
Ani mediální stránka, jinak výkladní skříň ANO, se moc nedaří. Lidové noviny se v kauze prohrabují tak urputně a jednostranně, že to musí být podezřelé prakticky každému. A ani Babiš sám nemá ve vyjadřování žádnou dynamiku: obvinil všechny okolo, ale nedělním diskusím se on i jeho hlavní spojenci (Faltýnek a Pelikán) vyhnuli.
Když pokus o odvolání Šlachty začal, zdálo se, že míra amatérismu ze strany prezidenta Tuhého a ministra Chovance minimálně jednoho z nich bude stát hlavu. Analýzy psané přes noc či nulová komunikace udělají své. Ale situace se zjevně obrací – pokud Babiš a jeho strana nezvolí jinou taktiku, věc pro ně dopadne špatně. Šlachta se svými plukovníky odejde a asi nastoupí do Agrofertu – buď přímo, nebo přes nějaký volený orgán. A na ANO zůstane pachuť slabosti bezmocného plácnutí do vody.
Čtenář se může zeptat: Sobotka takto „uhnul“ opakovaně a má preference stabilní, proč by to mělo vadit Babišovi? Odpověď je zřejmá – sympatizanti ČSSD tak nějak tuší, že současný premiér neproslul svou bojovnou statečností, přesto ho volí. Jakou ale udělá případná porážka škodu na image Babiše, na to si musíme počkat.