ČSSD našla manažera

13. 1. 2017 - 16:21

Birke_SobotkaSociální demokraté dnes vybrali manažera pro nadcházející parlamentní volby. Stal se jím Jan Birke, poslanec, starosta, stínový ministr (!) dopravy a předseda dozorčí rady Smíšené česko – čínské obchodní komory. Kvůli nové funkci se nyní některých starších vzdal, ty placené si ponechá. Plánuje najmout zahraniční agenturu a své straně volby vyhrát.

Birke se uvedl dost nepovedeným výrokem, že se obklopí lidmi chytřejšími, než je on sám, což je prý skoro každý. Samozřejmě, šlo o neškodný vtip a poučený čtenář může mávnout rukou. Neměl by ale volební manažer s politickým mandátem mít nad jiné vyvinutý cit pro to, co do médií říkat a co ne? Málokterý politik se zvládne nezaplést do sebeironie; zvláště pokud tato míří na inteligenci dotyčného.

Zajímavý je také osud kandidáta na post volebního manažera – Tomáše Prouzy. V médiích se vydatně spekulovalo o tom, že tento post má téměř jistý. Když jej nyní nezískal, je ticho po pěšině. Celá situace vyvolává konkrétní otázky. Prouza má problém s prověrkou, kterou doposud nezískal. Únik do pozice manažera by věc zametl pod koberec, takto ale problém narůstá: proč prověrku, kterou pro funkci „pana Evropy“ potřebuje, stále nemá? A dostane ji vůbec?

Druhou otázkou je zásadní rozpor mezi mediálním obrazem Prouzy a jeho reálnými politickými úspěchy. V médiích zaznívaly komentáře o tom, jak „patří k nejbližším lidem premiéra“ a jak bude „jednou z hlavních tváří kampaně“. Doposud se mu ale nepodařilo získat ani ministerský post, ani vedení kampaně. I třetí spekulace, že by vedl pražskou kandidátku ČSSD, je zjevně nereálná. Šéf pražských sociálních demokratů a zároveň nový ministr Ludvík si rozhodně tuto roli vzít nedá. Neustálé zmínky v médiích o Prouzově šancích a velkém vlivu, které jsou připisovány „dobře obeznámeným“ zdrojům, tak mají pravděpodobně zdroj jediný a to Prouzu samotného.

Každopádně je fakt, že by si sociální demokraté zasloužili kvalitní a profesionálně vedenou kampaň. Stále jde o velkou, demokratickou a státotvornou stranu, která má v politice důležitou roli. Nebylo by správné, aby jediným plně profesionálním subjektem nadcházejících voleb bylo hnutí ANO. ČSSD prozatím příliš profesionality v komunikaci nepředvedla, je však zájmem všech, aby se situace změnila. Dokonce i těch, kteří ji nevolí.


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare
Autor:
Témata: , , , ,
Kategorie: Glosy