Chtít mít svůj vlastní kanál

7. 6. 2016 - 07:28

babis_stetoskopJakoby po kauze TV Prima nebylo dost debat o svobodě vyjadřování. V Česku se urodí i další internetové „televize“, které mají sloužit výhradně svým zakladatelům. Jako první se ozval Jiří Ovčáček, který oznámil vysílání videí na FB stránkách prezidenta republiky. Sám tuto sbírku ne zcela kvalitně pořízených záznamů hrdě označil za OVTV – Ovčáčkovu televizi a chce prý „konkurovat“ ČT.

Je pozoruhodné, jaké lidské typy dokázaly přitahovat hlavy našeho státu, mají-li silně narcistní sklony. Vzpomeňme na Petra Hájka, který bral plat z veřejných prostředků, aby v kulisách Hradu šířil nejbizarnější spletence názorů. Nyní ho musí mrzet, že byl existencí Jiřího Ovčáčka překonán co do síly i rozsahu své excentricity.

Internetovou televizi, tentokrát v profesionálním hávu, oznámil a spustil i Andrej Babiš. Prý ho klasická TV nebaví. Od demokratického politika by volič mohl očekávat alespoň základní úctu k faktu existence nezávislých médií. Babiše lze ale chápat – sám nejlépe ví, jak jsou média snadno a lacino na prodej. Jemu se investice do nich vrátila díky lepším dotacím od státu dříve než za rok.

Kafe od Babiše

A co „Babišova kavárna“ vlastně říká? Zaměřila se na zdravotnictví, před krajskými volbami je to až bolestivě zjevné. Při návštěvách nemocnic tam nosí Babiš stetoskop. Není lékař a objektivně neví co s ním; zlí jazykové by proto dodali, že obsesi naslouchat převzal ze své praxe před rokem 1989. Titíž zlí jazykové by si mohli přisadit, že není možné ve vlastní „televizi“ jedním dechem tvrdit, že ve zdravotnictví jsou „miliardy navíc“ a zároveň že „chybí peníze“. Moderátorku to nerozhodí. Objektivní pozorovatel ovšem musí potvrdit, že celý zdravotní systém je netransparentní a že ve své základní tezi má Babiš pravdu.

Ovšem šéf ANO není nezúčastněný glosátor, je to 1. vicepremiér a ministr financí. Jeho hnutí nese přímou odpovědnost mj. i za rezorty dopravy a spravedlnosti, kde za posledního 2,5 roku agenda stojí a problémy se hromadí. Přitom v obou došlo „pro neschopnost“ ke změně ministra, aniž by taková změna cokoliv vyřešila. Na to se sama nabízí velmi stará, ale přesná odpověď: „Jak to, že vidíš třísku v oku svého bratra, ale trám ve vlastním oku nepozoruješ?“ (Mt 7,3).

Tento biblický paradox si uvědomil i politik, který má tak nějak z definice vlastní strany k této knize nejblíž. Pavel Bělobrádek na rozkvět internetových televizí zareagoval vlastním pořadem „Pavlova cukrárna“. Zaujatý pozorovatel musí nahlas ocenit lehkost, vtip i rychlost, s jakými dokázali lidovci svému koaličnímu nepříteli odpovědět. Vážný komentátor by Bělobrádkovi připomněl, že i díky jejich hlasům může Babiš už dva a půl roku „čerpat“. A on by asi stejně vážně řekl, že by Sobotka s Babišem vládli stejně, jen s někým jiným, horším. Což ho ale spoluodpovědnosti nezbavuje.

S těmito českými paradoxy se lze vypořádat různě. Buď si taky založit televizi, což je ale nyní trochu otřepané. Nebo, jak učinil šéf lidovců ve vlastní „cukrárně“, rozpustit stres v domácí pálence. Snad se ale najde i nějaké lepší řešení.

 


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare