Babišovo Palermo

13. 11. 2018 - 10:21

Čapí-hnízdo-Babiš-StropnickýV pondělí večer se letitý skandál s dotací na Čapí hnízdo posunu do nové roviny. Pro redaktory serveru Neovlivni.cz promluvil premiérův syn Andrej Babiš ml. S vysokou mírou objektivity teď víme, že ho spolupracovníci šéfa ANO „uklidili“ na Krym, a to pod hrozbou hospitalizace v psychiatrické léčebně. Propojení dokládá mimo jiné i to, že lékařka, která psala zprávu o jeho duševním stavu, pak kandidovala za ANO na starostku Prahy 8. V době, kdy skandál propukl, byl premiér v italském Palermu – lepší paralelu lze hledat jen těžko.

Z celého příběhu je totiž až bolestivě zřejmé, čeho jsou on a jeho okolí schopni, aby zametli stopy v trestním stíhání, kterému čelí. Babiš dnes tvrdí, že jeho syn je duševně nemocen. Přitom víme, že až do roku 2015 měl Babiš junior platnou licenci na pilota dopravního Boeingu 737; takové povolení vyžaduje velmi náročné psychotesty i schopnosti; je navíc rozhodně věrohodnější, než je posudek Babišovy zaměstnankyně.

Možné důsledky

Dopad nových odhalení ovšem nemusí být tak zásadní. V morální rovině je to poměrně jednoduché: Babiš nemá v politice co dělat, a to z mnoha důvodů. Samo podezřelé čerpání dotace a následné trestní stíhání je důvodem, aby odešel. Jeho tlak na policii i státní zástupce je rovněž nepřijatelný. Vynucený odchod policejního prezidenta, výměna šéfa GIBS i ředitele pražské policie už připomínají politické praktiky odněkud z Karibiku. A snaha ukrýt spoluobviněné pomocí lékařských posudků či dokonce únosu, to už Palermo připomíná bezezbytku.

Člověk, který je takových kroků schopen, nikdy sám neodstoupí. Můžeme se maximálně těšit na kreativní, byť uměle emotivní výstupy na téma „Matrix zneužívá mou rodinu“, které zvládnou sledovat jen ti nejotrlejší. Babiš byl zvolen jako poslanec, premiéra z něj udělala důvěra více než stovky dalších poslanců. Na nich teď spočívá spoluodpovědnost za to, jestli premiérem zůstane.

Můžeme čekat mediální smršť, silné výroky a spory. Můžeme předpokládat, že Babiš i jeho spojenci (včetně prezidenta Zemana) se pokusí kauzu něčím ještě silnějším přebít; ať už to bude cokoliv, jistě to bude něco opravdu otřesného.

Lze počítat i s pokusem o vyslovení nedůvěry vládě. A to je pro českou politickou scénu rozhodující moment: donutí ANO všech 77 ostatních poslanců svého hnutí pro Babiše hlasovat? A co sociální demokraté s preferencemi okolo 5 %? Každá ruka, zvednutá pro Babišovo pokračování ve funkci, český přerod v Palermo aktivně podporuje.

Zbabělost a odvaha

Otrlý pozorovatel české politiky bohužel cítí, jaké má celá kauza perspektivy. Komunistická strana je v současnosti jen cynickou skupinou lidí, kteří svůj podíl na moci nepustí. I sociální demokraté už překročili Rubikon a udržení pozic je pro ně cennější než budoucnost vlastní strany. Tvrdé jádro Babišových příznivců v ANO zůstane věrné. Jediné překvapení, které lze očekávat, jsou jednotlivé hlasy v ČSSD, které jsou vůči současnému vedení strany v opozici. A podobné překvapení mohou přinést někteří poslanci ANO. Ale šance, že jich bude dost, aby Babišova vláda padla, je minimální.

Jediným výsledkem nové kauzy tak bude další izolace ANO od zbytku politické sféry. Je možné, že některým Babišovým voličům, kteří snesli dotační podvod, tato „rodinná historie“ vezme jejich iluze. Je už skutečně na čase. Naše země, politická kultura i hranice toho, co je přípustné, se posouvají opravdu špatným směrem. A ani toto dno, které nyní vidíme, nemusí být poslední. Je na čase s tím něco opravdu udělat.

 

 

Zdroj původní fotografické koláže: Archiv Byznys Novin


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare