Babišova trefa do hazardu

13. 10. 2015 - 16:19

bartosek_sinclNejnovější koaliční roztržka se odehrává na citlivém tématu regulace hazardu. I když to vypadalo, že se koaliční strany shodnou a jediným problémem jsou obstrukce Miroslava Kalouska, situace se změnila. Andrej Babiš obvinil poslance Bartoška (KDU-ČSL) a Šincla (ČSSD), že jsou nástrojem hazardní lobby.

Zprvu to vypadalo, že se jedná o klasickou „střelbu od boku“, kterou je šéf ANO proslulý. Předsedové ČSSD a KDU-ČSL ho vyzvali k omluvě, napadení poslanci se rovněž brání. Ale dnes A. Babiš na tiskové konferenci předložil důrazný argument: novela, která by regulaci hazardu zbrzdila a kterou předložil právě místopředseda KDU Bartošek, je totožná s návrhem Asociace provozovatelů kurzových sázek; tu obdržel ministr financí o měsíc dříve. De facto tak vládní poslanec předkládá text, který zjevně dostal od těch, které má regulovat.

Samozřejmě je možné, že se věc vysvětlí; nebo jde ze strany Babiše o šikovně naaranžovanou hru. Pokud má však pravdu (a zdá se to pravděpodobné), poukázal na velmi problematické chování čelného koaličního politika. Bartošek na tiskové konferenci prozatím nedokázal celou věc věrohodně vysvětlit.

Doposud se ministr financí vůči hazardu choval velmi správně: jako náměstka jmenoval právníka Závodského (za KDU-ČSL) a předložil regulaci, která je nejpřísnějším zásahem vůči tomuto obecně problematickému sektoru. Tvrdé podmínky nového zákona sice postupně zmírňoval, ale stále jde o přelomový krok. I to je důvod, proč mu v této věci lze věřit.

Když M. Kalousek tvrdě zbrzdil vyšší zdanění už od roku 2016, napsali jsme v komentáři, že hazardní lobby může vůči zákonu udeřit i z jiné strany. A právě to se velmi pravděpodobně pomocí poslední koaliční roztržky děje.

 

foto: www.idnes.cz


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare
Autor:
Témata: , , ,
Kategorie: Glosy