ANO na lithiové baterky

11. 10. 2017 - 14:20

brabec_babisTyto volby jsou podle mnoha komentátorů „nudné“ a „nezajímavé“. Sice nám reálně hrozí, že budeme mít po volbách trestně stíhaného premiéra, ale jinak nuda. Hrozí nám, že strany zcela ovládané populismem nebo obchodními zájmy budou mít ve Sněmovně většinu, ale jinak jsou volby nezajímavé. Dobře.

Naštěstí v posledních týdnech vybuchla lithiová bomba. Ministr průmyslu Havlíček za ČSSD podepsal s australskou firmou memorandum, v němž se tito těžaři s licencí (prozatím jen průzkumnou) zavazují zpracovávat surovinu zde, v ČR. Tím se (minimálně podle Babiše, Okamury a komunistů) dopustil vlastizrady. Je pravda, že načasování celé věci je problematické. Cyničtí pozorovatelé české politiky (mezi něž se autor počítá) už ví, že vše, co se dělá na honem před volbami anebo před koncem fungování jakékoliv vlády, nevoní jaksi od podstaty. I nezávazné memorandum může udělat hodně problémů.

Proto se stojí za to podívat se na věc objektivně. Hysterie, kterou Andrej Babiš vyvolává, spíše svědčí o stagnujících preferencích, ne o lithiu. Pokus smíchat těžbu lithia s kauzou OKD zabere jen na ty duchem slabší – takže plně zapadá do celé filosofie předvolební kampaně ANO. O bojovnosti Okamury a komunistů je škoda mluvit; pouze nasedli na zadní vagón vlaku poháněného řepkou.

Co si ale má člověk doopravdy myslet o onom tajuplném a špatně načasovaném memorandu? Zeptejme se toho, kdo Australanům licenci prodloužil, ministra Brabce z ANO. 26. září napsal: „Jsem toho názoru, že memorandum je jedním ze správných kroků otvírajících prostor ke spolupráci při těžbě lithiových rud, úpravě této suroviny i umístění … výrobních kapacit výhodných nejen pro zahraniční podnikatelské subjekty, ale i pro Českou republiku.“ Teď se k dopisu nezná a soptí dle not zaslaných z ústředí.

Na otázku, proč tedy memorandum předtím chválil, řekl: „Nemá to vůbec můj podpis. Ten dopis není podepsán, šlo to datovou poštou“. Každý volič by mu pak měl odpovědět: Pane ministře, za těchto okolností je Váš názor na lithium k ničemu. Pokud totiž nevíte, co s Vaším jménem a na Vašem hlavičkovém papíře opouští Váš úřad, je na čase funkci složit a jít na Čapák uklízet pštrosí odpad.

Nezbývá než doufat, že pokud ANO vyhraje, ale Babiš se nestane premiérem, naučí se pan Brabec hlídat vlastní poštu. Je to totiž možná náš budoucí premiér. A bude jím zvlášť tehdy, pokud lidé lithiové kampani uvěří.


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare
Autor:
Témata: , , , , , ,
Kategorie: Glosy