Muž přes palubu

27. 4. 2016 - 18:18

Matej_StropnickyPraha má po půl roce opět naději na to, že bude mít funkční vedení. Měla by to být dobrá zpráva; při znalosti pražských reálií to dokonce i dobrá zpráva opravdu je. Hned je ale nutné dodat, že jde o důkaz, na jaké je politika v hlavním městě úrovni. V demokracii má jít o to, aby bylo volené vedení co nejlepší  – a ne jen to, aby vůbec bylo.

Vznik staronové koalice ale doprovází hodně bizarní okolnost: nejproblematičtější persona – Matěj Stropnický – členem vedení města nebude. V reakci na tlak ČSSD, ANO a dokonce i partnerů z trojkoalice bude odsunut do pozice předsedy výboru pro dopravu. Jak dnes uvedl v ČT, bude prosazovat program Zelených právě tam: plánuje „zklidňovat“ dopravu. Můžeme se tedy těšit na další uzavírání důležitých komunikací po celém městě a nové dopravní kolapsy. Statisíce občanů města se po tomto oznámení cítí jistě o mnoho lépe.

Kontroverzní podmínky

Stropnický a Zelení prosadili výměnou za neúčast svého předsedy pět konkrétních podmínek. Kromě těch racionálních (jako například sociální bydlení a podpora kultury) jde i o dva „osobní“ Stropnického projekty. Město bude muset prosadit přestavbu Nákladového nádraží Žižkov na kulturní projekt – jde o myšlenku z doby, kdy Stropnický působil pouze na Žižkově. Praha má větší problémy, než aby dávala přednost jednomu dílčímu projektu na úkor jiných. Jeho cenu navíc neznáme; může se stát, že se Praze Stropnický ještě dost prodraží.

Druhým a kontroverznějším požadavkem bylo vykoupení prostoru centra Klinika a zajištění jeho dalšího fungování. A to přestože lidé v Klinice objektivně porušovali zákon a ani jejich činnost nebyla bezproblémová. Toto centrum se proslavilo zejména jako cíl útoku, který rozhořčil mnohé. I ČS psaly o tom, jak je taková radikalizace nebezpečná. Ale ani útok radikálů není důvodem, proč by město mělo podobné struktury podporovat – má jiné, transparentnější a legálnější cesty, jak některé služby a aktivity dotovat a zajišťovat.

Tyto podmínky jsou pravděpodobně především osobní iniciativou předsedy SZ. Při troše fantazie je snadno představitelné, nakolik musely ANO a ČSSD vadit. A jsou i symbolem toho, o kolik víc jim musela vadit sama osoba Stropnického, když byly ochotny na vše kývnout.

Zpráva o stavu SZ

Koaliční dohoda ani její dílčí podmínky nejsou úplně celostátním tématem. Celý příběh ale dává hodně zřetelný obraz o Zelených a jejich předsedovi, kteří rozhodně celostátní význam mají. Nátlak koaličních nepřátel (ANO a ČSSD) i trojkoaličních spojenců (STAN a KDU-ČSL) na to, aby se Stropnický zástupcem primátorky nestal, byl enormní. Jak si to má volič vysvětlit?

Předsedovi SZ to podle jeho vyjádření pro ČT nikdo do očí neřekl. Je pozitivní pravdou, že on ani jeho strana nikdy nešly na ruku silné místní stavební lobby, na rozdíl třeba od ČSSD. Pokud ho ale v radě města nahradí jiný nominant Zelených, téma lobbismu či korupce odpadá. Zbývá problém v osobní rovině. Mnozí poukazují na to, že Matěj Stropnický působil jako chaotický až rozkladný prvek, který přispěl k pádu SZ v době jejich vládního angažmá. I za dobu, kdy byl ve vedení města, si nepřátele vyráběl rychleji než kdokoliv jiný, včetně primátorky Krnáčové. Právě osobní animozity budou tím reálným důvodem, proč se stal největší překážkou fungování koalice.

To si politik na této úrovni dovolit nemůže. Pro Zelené je to hodně špatný signál – jak se chtějí vrátit na politické výsluní, pokud jejich předseda v osobní rovině nezvládne kooperovat na úrovni Prahy? Jak by působil ve Sněmovně či dokonce ve vládě? Pro budoucí spojence by asi šlo o zaručenou katastrofu.

Ani průzkumy Zeleným šanci nedávají, daleko lépe jsou na tom Piráti v čele s I. Bartošem. Mimochodem, právě Pirátská strana krizi na magistrátu zvládla nejlépe, odmítla lákavé nabídky kvůli šéfovi zastupitelů ČSSD K. Březinovi, jinak též usvědčenému podvodníkovi. Pokud se tedy rýsuje nová strana, která by po příštích volbách Sněmovnu obohatila, budou to daleko spíše Piráti a nikoliv Zelení. A jistě za to jejich současný předseda ponese největší díl viny.


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare