Stavební panoptikum města pražského

13. 8. 2015 - 18:10

krnacova_stropnickyPříběh pražského politického léta nabírá na rychlosti. Nejnovější kapitolou jsou tzv. Pražské stavební předpisy, klíčový dokument regulující stavební byznys v hlavním městě. Způsob jejich aktuálního přijetí je bezesporu skandální. Po dlouhých přípravách a tisících připomínek smete primátorka celý dokument ze stolu, aby sama a bez jakékoliv diskuse vynesla na světlo text úplně jiný. Prý to připravil její „sekretariát“. Zběžná analýza nové verze ukazuje, že je v klíčových bodech velmi příznivý zájmům stavební a billboardové lobby.

Záznam z jednání ukazuje, jak primátorka Krnáčová umlčela námitky a rozhodující schvalování přesunula ze zasedací síně mimo mikrofony. Pražští zastupitelé Pirátské strany nahlédnutím do dokumentů snadno zjistili, že je nikdo z úředníků Krnáčové nepsal. Koneckonců, ani kompilací jiných verzí nejde takový text napsat přes noc.

Uvedený příběh zní, jako by byl opsán z laciné sicilské detektivky; bohužel je naprosto reálný. Tato nová pražská politická forma v sobě kombinuje bezskrupulózní postupy „temných časů“ Prahy, nyní reprezentovaných ČSSD, a amatérismus a chaos v podání Adriany Krnáčové. Podoba celé „hry“ alespoň usnadňuje orientaci v nelehkém terénu – stavební předpisy hlavního města se prostě nedají vyndávat z kabelky a schvalovat v kuchyňce. Zvlášť, když jedinou změnou jsou úlevy pro developery a majitele billboardů. Je vhodné dodat, že toto se děje za tiché a efektivní podpory lidí z ANO a ČSSD v Radě hlavního města.

Oponentem staronové chobotnice pak není ani celá trojkoalice lidovců, zelených a STAN. Spíše se zdá, že posledním bojovníkem je pouze Matěj Stropnický. Tento mladý politik v minulosti proslul jako rozkladný faktor ve Straně zelených i jako radikální pacifista. Jeho konkrétní názory i praktické skutky jsou, viděno autorem těchto řádek, občas destruktivní, často naivní a celkově kontroverzní. V tuto chvíli je ale jediným, kdo se otevřeně postavil mocné lobby a politickému klientelismu. Zaslouží si proto nejenom uznání, ale i podporu. Je zcela zřejmé, že sám tento boj nemůže vyhrát.

 


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare