Poslední předvolební apel

20. 10. 2017 - 07:52

Milí čtenáři!

V posledních týdnech jsme Vám přinesli sérii článků zaměřených na nadcházející volby. I když se na všechny strany nedostalo, snažili jsme se situaci mapovat důsledně. Dnešek a zítřek budou mít na celou zemi velký dopad. Proto na Vás apelujeme ve třech konkrétních věcech.

Prvním apelem je naše výzva, abyste k volbám skutečně přišli. Je to výzva banální, ale zároveň potřebná. Už mnohé volby rozhodla apatie části lidí, kteří věřili, že nedokáží nic změnit. Při pohledu na kandidující strany nelze říci, že „není koho volit“. Máme na výběr z mnoha možností. Strany se dokázaly poměrně přesně vyprofilovat, při troše úsilí jsou rozdíly mezi nimi zřetelně patrné.

Druhý apel se týká preferenčních hlasů. Žádná strana není bez chyby a na mnoha kandidátkách se najdou lidé, kteří mohou působit jako nepřijatelní. Role voliče ovšem není jen v tom stranu vybrat, ale zároveň ji i vnitřně kultivovat – právě pomocí vlastních preferencí. Samozřejmě to je proces pomalý a jeden hlas tolik nezmůže, má to ovšem cenu. Při posouvání lidí vzhůru na kandidátce má jeden hlas daleko větší sílu než při výběru strany samotné. I to je nutné si uvědomit.

Třetí apel se týká konkrétního výběru strany: I když byste byli krajně rozhořčení, nevolte extremisty. Jejich řešení v praxi nefungují a jejich motivace je často daleko přízemnější, než se zdá. V minulosti se prokázalo, že KSČM své hlasy ve Sněmovně prodává za peníze a že Okamura a jeho lidé umí vlastní stranu tunelovat. Někteří naši čtenáři s těmito stranami sympatizují, proto je prosíme, aby nad svým rozhodnutím ještě naposledy zapřemýšleli.

Podobný problém se týká i hnutí ANO – této straně se ve vládě dařilo prosazovat i správné věci, jsou v ní i rozumní lidé a nelze je házet do jednoho pytle s extremisty. Důvod, proč nedoporučujeme tuto stranu volit, je jiný: za čtyři roky se jasně prokázalo, že osobní zájmy Andreje Babiše budou v ANO vždy mít navrch nad zájmy země. Ať už jde o dotace pro Agrofert, zneužívání vlivu na finanční správu či zpochybňování práce policie a státních zástupců – pokud se týkají předsedy nebo jeho holdingu, ANO se vždy okolo něj semklo bez známky odporu. Politik má sloužit lidem, ne svému šéfovi. A pokud se některé hodnoty nerespektují, nemá pak cenu posuzovat takovou stranu podle programu.

Ostatní strany mají také své problémy, jsou to ale dovnitř i navenek demokratická uskupení. Každý volič si může vybrat. Levicově orientovaní mají ČSSD i Zelené, pravicoví voliči mohou vybrat mezi ODS a TOP 09. I lidé s preferencemi u středu mají výběr mezi KDU-ČSL, STAN a Piráty. Vybírat lze i na ose liberálů a konzervativců, podle důvěryhodnosti lídrů, konkrétních témat nebo i snahou dostat do politiky někoho nového. Takové rozhodnutí je třeba respektovat a není správné za něj lidi ve svém okolí kritizovat.

Milí čtenáři, držíme Vám na dnešní či zítřejší volbu palce a České republice držíme palce na dalších pár let. Ono to nějak dopadne.

Za tým ČS,

Antonín Berdych


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare