Medvědí služba Petra Nečase

9. 6. 2015 - 18:43

necas_afghanistanDokud vláčela senzacechtivá média expremiéra Petra Nečase po bahnitém dně skandálu, do kterého se vlastní vinou dostal, vzbuzoval tímto u mnoha lidí (včetně mne) vynucené sympatie. Konec jeho vlády je nyní spíše ukázkou touhy prokurátorů po slávě či jiných osobních potřebách, místo aby byl velkým korupčním skandálem; i proto je potřeba se ho trošku zastat.

Kromě účasti v těchto mediálních bouřích ale zároveň Petr Nečas občas mluví a říká svoje názory. A to už je nyní jiná káva. V dnešním obsáhlém rozhovoru uvedl, že Schengenský systém byl „předčasný“ a chce debatovat o zavedení hraničních kontrol.  

Byla to přitom vláda, v níž byl ministrem, která ČR k otevřeným hranicím přivedla. Ještě si lze vzpomenout na jásavou a drahou vládní kampaň „Evropou volnou cestou“, která nás stála více, než kolik stojí většina kabelek jeho současné manželky. Nicméně možnost zcela volně cestovat je jednou z hlavních výhod našeho členství v EU. Ohrožení uprchlíky či nekontrolovaným pohybem osob je jen nepatrným rizikem, které rozhodně ztrátu této svobody neospravedlňuje.

Tamtéž P. Nečas hovoří o Rusku. Nedosahuje sice zemanovské elegance s „finlandizací“ Ukrajiny, přesto zjevně hrozbu z ruské strany bagatelizuje. Vidí Rusko jako strategického partnera bez ohledu na to, jak se nyní vůči Západu i svým vlastním občanům doma chová. Není to první „úkrok stranou“, který Petr Nečas na téma Ruska provedl. V minulosti měl směrem na Východ opakovaně prohlášení, která byla více než kontroverzní. Jeho kolegové z ODS na tyto výroky spíše mlčí, není se co divit.

S těmito výroky mám významný osobní problém. Petr Nečas nese primární politickou odpovědnost za stažení české pravice do suterénu politických preferencí, jakkoliv mu k tomu pomohlo mnoho lidí zevnitř i z vnějšku. Pokud podobnými výroky i nadále nepřímo reprezentuje konzervativní a pravicové názory, dělá jim velmi špatnou službu. Dlouhodobá i současná politika ODS je v těchto věcech úplně na druhé straně, a je to tak dobře. Vzhledem k tomu, že Nečas souzní s úmysly dnešního Ruska a že přitom vlastní straně dost škodí, dá se jenom říci: je to služba s medvědem.


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare
Autor:
Témata: ,
Kategorie: Glosy