IVČRN na Facebooku nechceme?

12. 1. 2016 - 09:22

ivcrn-nVčera byly zablokovány stránky skupiny „Islám v ČR nechceme“ na sociální síti Facebook. Okamžitě to vyvolalo sérii reakcí – většinou se nesly v duchu vzdoru proti tomuto rozhodnutí. Částečně opadající debata o migrační krizi (kterou v ČR známe jen na dálku) tak dostala nový impulz.

Facebook je soukromá americká firma. Pro své uživatele stanovila konkrétní podmínky; jejich porušení vede k uzavření konkrétní stránky. Nic víc a ani nic míň. Řeči o tom, že FB v ČR aplikuje politickou cenzuru nebo o tom, že zrušení stránek IVČRN způsobil německý vliv, jsou úsměvným způsobem liché. Především svědčí o neznalosti, malé informovanosti a velké sebestřednosti těch, kteří podobné názory vyslovují.

Hackeři, kteří napadli soukromý e-mailový účet premiéra Sobotky, mají svou stránku registrovanou právě v USA. Pokusy české strany o její uzavření zatím selhávají. Když americká pravidla vyhovují, je pravděpodobně v pořádku. Když ale americká firma vlastní pravidla na vlastním webu uplatní, je oheň na střeše.

Zakazuje se názor?

Hlavním argumentem těch, kteří hlasitě proti zrušení protestují, je právo na vlastní názor. Nelze než souhlasit s tím, že právo na názor máme všichni. Pokud někdo na obrovskou uprchlickou vlnu reagoval bezbřehým vítáním, má na to právo; jakkoliv to mnozí (včetně autora tohoto textu) považují za naivní.

Jiný názor může být ten, že statisíce povětšinou neprověřených uprchlíků mohou představovat bezpečnostní riziko. Toto přesvědčení jsme na stránkách ČS zveřejnili opakovaně. Lze jen dodat, že takové riziko se musí řešit a reakce by měla odpovídat míře této hrozby.

A pak jsou v naší zemi mnozí, kteří nemají rádi islám jako celek; nebo dokonce považují každého muslima (tedy celkem více než miliardu lidí) za hrozbu. Užité argumenty jsou většinou bizarní, postrádají znalost islámského světa i potřebné množství kritického uvažování. Ovšem i na tento názor, jakkoliv se může někomu nelíbit, mají lidé právo. Není to koneckonců poprvé, kdy se princip kolektivní viny v české kotlině rozmáhá. Obecně a i zde tedy platí, že na hloupost má člověk nezadatelné právo a naše každodennost nás o tom pravidelně ujišťuje.

Problém nastává až v okamžiku, kdy určitá skupina lidí systematicky podněcuje k nenávisti a dokonce násilí vůči skupině obyvatel. Stránky IVČRN byly těmito skutky plněny systematicky, nešlo o pár selhání. To je postižitelné právním řádem všech civilizovaných zemí a rozhodně to odporuje i pravidlům FB. Názor navíc nebyl „zakázán“, pouze si ho jedna korporace smazala z vlastního webu.

Uprchlická krize a celkově hysterická reakce velké části české veřejnosti na ní posunula úroveň veřejné debaty až do suterénu. Z téže míst vynesla na světlo i skupinu lidí, kteří na lidském strachu a obavách chtějí postavit vlastní politický život. Tomuto dění je nutno čelit diskusí a přesvědčováním, žádné zákazy nepomohou. A rozhodně platí, že se o kultivaci veřejného prostoru musíme zasadit jen my sami.

 

Foto: Facebook, Islám v ČR nechceme v ČR nechceme


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare