Už několik dní týrá české sociální demokraty rozsudek, který straně ukládá zaplatit 16 let starý závazek právníku Altnerovi. Částka se vinou penále vyšplhala na bolestivou sumu 337 milionů, které má ČSSD zaplatit okamžitě. Neznamená to pro ni sice bankrot, ale jde o problém, který poznamená hospodaření strany na mnoho let.
Jako první se pochopitelně nabízí otázka viny a odpovědnosti: jak je možné, že problém nikdo neřešil a pokuta dosáhla astronomické výše? Smlouvu v roce 1997 podepsali I. Svoboda a předseda strany M. Zeman, její obsah byl aktem zoufalství; při obstavených účtech a nedostatku prostředků nabídli advokátovi ve sporu o Lidový dům podíl na jeho ceně.
Miloš Zeman už v minulosti přiznal odpovědnost za nevýhodnou smlouvu, nyní ovšem poukazuje na nečinnost svých nástupců. Vzhledem k tomu, že opustil předsednické křeslo v roce 2001, má v tom de facto pravdu. Když ho později za podpis smlouvy pohaněl Jiří Paroubek, stalo se to záminkou k odchodu z ČSSD. Paroubek byl zároveň posledním šéfem strany, který se v řešení problému angažoval; to se psal rok 2007. Následně už se jen čekalo na výsledek soudu, ten rozhodl až nyní.
Detailní obsah smlouvy neznáme, dílčí spory mezi jednotlivými advokáty ČSSD navíc komplikovaly řešení. Faktem je, že všichni předsedové po Zemanovi (Špidla, Gross, Paroubek a Sobotka) věřili v úspěch právní bitvy a riziko plynoucí z rostoucího penále nevyřešili.
Zoufale pomalé řízení a velký nedostatek právní jistoty ohledně výsledku zažívají v této zemi mnozí, pokud se uvnitř soudní mašinerie ocitnou. Když podobný osud potkal největší českou politickou stranu, je to pro ni tvrdá lekce reality. Na vládní odpovědnosti se ČSSD podílela 13 let a má nemalý podíl na tom, jak v ČR spravedlnost funguje. Je proto pozoruhodné, jak se nyní její představitelé v čele s B. Sobotkou tváří překvapeně a rozhořčeně. Nabízí se poznámka, že strana pouze dostává to, co kdysi uvařila jiným. Je to ale dobře?
Nežádoucí politické důsledky
Pro ČSSD je taková platba tvrdou ranou. Situaci komentoval na Twitteru i předseda ODS P. Fiala. Popřál sociálním demokratům, aby situaci vyřešili, neboť navzdory programovým rozdílům se domnívá, že ČR demokratickou levicovou stranu potřebuje. Pokud si odmyslíme fakt, že jde o vzácnou ukázku dobré politické kultury, zůstává samotné sdělení: je pravdou, že naše země nutně potřebuje mít sociální demokracii v dobré kondici.
V době, kdy politické scéně dominuje Andrej Babiš s neomezenými zdroji a vlastními médii, je ČSSD (bohužel) jeho jedinou protiváhou. Prezident Zeman, který už alianci s Babišem ani neskrývá, má permanentní ambice současné vedení ČSSD zničit. Nelze mu přičítat genialitu v tom, že toto plánoval, ale rozhodně mu to nyní hraje do karet.
Bylo by proto dobré potlačit v této kauze další zlomyslnost, která se v různých podobách nabízí. Ano, sociální demokraté se k vlastní straně chovají jako ke státnímu dluhu, sociálnímu systému nebo ke státní správě – problémy neřeší, zametají pod koberec, nebo je hází na jiné. Navzdory jejich nezodpovědnosti však mají v naší zemi důležitou roli, a pokud bude strana oslabena, bude hůř. Líp bude jen těm, kteří si to dávají na plakát.