Úřednický beton tvrdne rychle

2. 11. 2015 - 11:33

postranecky_sobotkaVedení státní správy se definitivně usazuje na svých místech. K probíhajícímu procesu výběrových řízení na pozicích náměstků připravují České souvislosti vlastní analýzu, v sobotu ale server novinky.cz zveřejnil důležitou informaci.

Právě v současnosti probíhá série těchto řízení, další se připravují. A ukázalo se, že mnozí stávající funkcionáři nedokáží splnit zákonem daná kritéria; zejména délku dosavadního působení ve státní správě. Náměstek pro státní správu Postránecký tak rozhodl, že všem udělí plošnou výjimku. Kritérium praxe bude proto platné až propříště, tentokrát nutné není.

Zdá se to jako technické opatření, ve skutečnosti má ale zásadní dopad. V praxi znamená, že vláda nejprve obsadila všechny pozice svými lidmi, aby následně přijala zákon, kterými je tam udrží natrvalo. A když se ukázalo, že vlastní lidé kritéria nedokáží splnit, prostě se jim plošně vyhnou.

To nám dává dvě krátké, ale důležité zprávy: za prvé, že vláda nemá respekt před vlastní legislativou. Přísnost v ní obsažená má platit pro jiné, ne pro vlastní lidi. A za druhé: kdo se bál, že šéf státní správy Postránecký bude nezávislým arbitrem, mýlil se. Tento „superúředník“ jde současné koalici zcela na ruku.

Není to poprvé

České souvislosti v minulosti provedly rozsáhlý výzkum, který přesně zmapoval rozsah personálních změn ve státní správě za první rok této vlády. Před začátkem účinnosti služebního zákona došlo ještě k další vlně odvolávání a jmenování. Fakticky tak jsou střední a vyšší patra státní správy kompletně nová.

Pikantní je, že některá ministerstva vedená hnutím ANO stihla už lidi na místech náměstků vyměnit opakovaně: to platí o místním rozvoji a o financích. Nejen že bylo předchozí vedení vyměněno (to se stává), ale už se mnohdy i opakovaně rozpadly týmy, které tam noví ministři přivedli. A to už je věc unikátní.

Lidé vzešlí z těchto dramatických změn očekávali, že se na vlivným místech udrží: podle zákona by ale prošli jen ti, kteří mají alespoň čtyřletou praxi. A udělená výjimka jim dala šanci zůstat. Z politického hlediska je to pochopitelné: koalice je mnohem více vratká, než se navenek zdá. Pokud by bylo rozdrceno důležité personální pojítko na úrovni náměstků, utrpěla by další tvrdou ránu.

Závěr je stručný: koalice znovu ukázala, že jejím cílem rozhodně nebylo vybudovat nezávislou a profesionální veřejnou správu. A je proto na místě reálná obava, že při každé další politické změně zůstane tato „nezávislost“ jen na papíře.


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare