Zachovejte paniku!

30. 7. 2017 - 17:45

BeachVždy, když se zdá, že již pozdvižení kolem islámu a (nadále hypotetického) příchodu vln muslimských migrantů do české kotliny poleví, objeví se další pseudokauza. Je fakt, že je okurková sezóna, takže se Andrej Babiš žení a v médiích se propírají burkiny, aby se zjistilo, zda jejich přinesení do bazénu nezpůsobí obratem islamizaci všech osob ve vodě… Ale přeci jen se nabízí otázka, zda to není všechno nějak moc okaté a zda na to musí média a veřejnost s takovou vervou skočit.

Na stránkách Českých souvislostí jsme už o problémech české debaty o migraci a islámu psali vícekrát. Tématu této celonárodní hysterie se věnovali i jiní. Nedávno ve spojitosti s migračními kvótami tak učinil Petr Honzejk z Hospodářských novin. Faktem je, že racionální argumenty by zde zaznívat měly a děje se tak, k uklidnění situace však citelněji nepomohou. Ve hře je příliš mnoho emocí. Je proto lepší některé věci prostě neřešit. Teroristické útoky či migrační vlny mohou být významným tématem. Fotografie burkin z aquaparku v Čestlicích však nikoliv.

A není to málo, Antone Pavloviči?

Je proto škoda, že se tématu chopila média tak silně. Například středočeský „nezávislý místní zpravodaj“ Náš REGION nelenil a ve svém posledním vydání pro oblasti na jihovýchod od Prahy věnoval kauze burkiny celou titulní stranu. Tedy pokud nepočítáme inzerci, která s dalšími texty tvoří celkových osm stran tohoto média.

Redaktorka iDNESu na sebe pro změnu natáhla burkiny na Máchově jezeře a, světe div se, okolí na ni u toho překvapeně civělo… Intelektuálně je to podobný počin, jako když si na sebe navlékli „muslimské“ hábity dva studenti a chodili po Václavském náměstí v Praze. K čemu je to vlastně dobré? K tomu snažit se navodit zavádějící přesvědčení, že se nutně takto obléká muslim? Možná to ještě chtělo převléknout sochu sv. Václava za sfingu a dát vedle ní pár palem v květináči, aby byla iluze malého Egypta či Saúdské Arábie na Václavském náměstí dokonalá… Precedens by tu byl – velblouda a „muslimské teroristy“ už nám Martin Konvička na Staroměstském náměstí vypustil. I ta panika tam byla. Zdá se, že když tu muslimů moc nemáme, musíme se za ně sami převléknout… To, že se kvalita převleku a jeho vypovídací hodnota pohybuje někde na úrovni her na kovboje a indiány, se jak vidno skousne.

Ne, nepropagujeme tu islamizaci ČR a nošení burkin a myslíme si, že je nepropagovaly ani ty nebohé návštěvnice aquaparku. Jen bychom rádi, aby se nám veřejná debata v ČR nedeformovala tak snadno. Okurková sezóna totiž za chvíli skončí a čeká nás hned několikero voleb. Obezřetnost před populismem, stereotypy a účelovým zdůrazňování jedněch témat před jinými se nám proto bude brzy hodit. Na kauze burkin si ji lze procvičit. V říjnu to pak u volebních uren bude již naostro. Bez burkin.


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare
Autor:
Témata: , ,
Kategorie: Glosy