Vrtěti pandou

25. 2. 2016 - 16:19

kalousek2Partnerství Prahy a Pekingu se dnes stalo celostátním tématem. Přestřelky předsedů TOP09 a ODS a mimořádná aktivita na sociálních sítích naznačovaly, že se v Praze musí odehrávat mohutná krize. Pro mimopražské čtenáře lze jen dodat, že opět jde o celostátní téma – ať chceme nebo ne.

Co se ve skutečnosti stalo? Praha schválila text partnerství s Pekingem, jehož součástí je deklarace tzv. „jedné Číny“. Formulace je přesně převzatá z dalších dokumentů, které ČR ve vztahu k Číně používá; nejde tedy o nic nového. Podobná partnerství mají i mnohá další západoevropská města, politika „jedné Číny“ je tamtéž už desítky let realitou.

Čínský politický systém je nedemokratický, autoritářský a vcelku problematický. Autor těchto řádek s ním rozhodně nesympatizuje. Tchaj-wan naopak považuje za demokratický a vcelku sympatický stát, navíc jde o důležitého investora. Realita je ovšem taková, že s Čínou mluvíme, obchodujeme, její turisty i investice vítáme. Politika ČR od jejího vzniku „jednu Čínu“ schvaluje a nikdy se nepokoušela na tom cokoliv změnit. Tchaj-wan je fakticky nezávislý stát, jehož ČR pouze diplomaticky neuznává. Když se tento stav zmíní v deklaraci, jde vcelku o banalitu.

Je asi pravdou, že Peking si zmínku o „jedné Číně“ na Praze vymohl. Pražský magistrát ale (naštěstí!) není ministerstvem zahraničí, Praha nemůže mít vlastní zahraniční politiku. Pokud ČR má nějakou politiku, pak ji musí každá z 6248 radnic v celé zemi respektovat. A ani tato deklarace nebrání nikomu, aby např. vyvěsil tibetskou vlajku. Naopak, lze čekat, že toto pozitivní gesto dostane nový význam.

Pro TOP09, Zelené, Piráty a další se ale dnešní schválená dohoda stala dlouho očekávanou příležitostí pro politickou exhibici. Hlavními obviněnými se stalo 5 zastupitelů ODS, kteří pro materiál vedle lidí z ANO, ČSSD a KSČM zvedlo ruku. Miroslav Kalousek na tiskové konferenci dštil oheň a síru, označil deklaraci za „hanbu“ a „nestoudnost“. Přisadilo si i například hnutí Žít Brno, podle nějž „Praha uznala Tchaj-wan za součást Číny“. Lidé z tohoto hnutí nemusejí rozeznat Loretánské a Mariánské náměstí na mapě, ale roli institucí tam umístěných by podle Ústavy ČR rozhodně znát měli.

Nezbývá než doporučit všem zastupitelům Prahy, aby se namísto banalit soustředili na podstatné věci. Hlavní město už je několik měsíců bez funkčního vedení. Problémy se hromadí, zatímco se hlavní aktéři nejsou schopni na jakémkoliv reálném výsledku domluvit. TOP09 i Trojkoalice má přitom na tomto stavu velký podíl. A malý dodatek na adresu Miroslava Kalouska: navzdory velkému politickému talentu dnes hodně přestřelil. Když své prohlášení do kamery četl, rozhodně příliš důvěryhodnosti nevyzařoval. Preference jeho strany sice nezadržitelně klesají, ale voliče mu tato hyper-morální póza nevrátí. Na výročí 25. února si proto mohl zvolit lepší cíl.

 

Zdroj původní fotografie: O. Němec, LN


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare
Autor:
Témata: , , ,
Kategorie: Glosy