Brána k služebnímu poměru se pozvolna zavírá a ministři na poslední chvíli čistí své už notně upravené resorty tak, aby výsledná podoba státní správy plně odpovídala jejich přáním a politickým potřebám. V Česku se této situaci říká „odpolitizovaná státní správa“ a výsledný stav bude jen obtížně změnitelný.
Případů změn přibývá. Andrej Babiš například vytvořil nového náměstka pro IT. Tím zjevně reaguje na fakt, že dosavadní náměstek Wagenknecht odmítal podepisovat vše, co mu předložili. Teď bude mít ministr Babiš v IT někoho, kdo tímto hrubým nedostatkem zdvořilosti pravděpodobně netrpí. Mimořádně se vyznamenal ministr dopravy D. Ťok, který bleskově jmenoval dva nové náměstky. Jednou z nich je jeho bývalá asistentka ze Skansky L. Voplatková. Kromě sporného vzdělání z UJAK je kontroverzní zejména fakt, že ji z role ředitelky kabinetu přesouvá do role odborné a „nestranné“ náměstkyně.
A na ministerstvu průmyslu byla bleskově „ukončena“ ředitelka odboru elektronických komunikací Z. Chudomelová, která byla ve svém oboru respektovanou osobností. A podobné změny lze spatřovat i na dalších resortech.
Je to zřejmá ukázka toho, že současná vláda využila institutu „nezávislé státní správy“ k tomu, aby na těchto místech natrvalo usadila vlastní lidi. Veškerá následná výběrová řízení budou velmi pravděpodobně jen fíkovým listem, za který se ukryje tento politicky pochopitelný, ale fakticky nepřijatelný postup. Nebude proto překvapením, až současná opozice, dočká-li se někdy „střídání stráží“, služební zákon ke své potřebě změní.