Pandí komuniké – překlad prohlášení nejvyšších ústavních představitelů ČR pro Říši středu

19. 10. 2016 - 14:01

panda_a_krtecekJako nejvyšší státní představitelé chceme společně zdůraznit, že naše země se nyní i v budoucnu bude chovat vůči jiným státům vždy podle toho, co nám u nich projde. Důraz při tom klademe na prevenci. Hluboký předklon před mocnými tohoto světa by měl proto přijít na řadu ještě dříve, než nás o to někdo z nich byť jen náznakem požádá.

Protože nás země Západu, ať už ve své naivitě či diplomatickém taktu, stále chápou jako sobě rovnou, svobodnou a suverénní zemi a dokonce respektují naše demokratické principy, můžeme si k nim a jim podobným dovolit prakticky cokoliv. Pokud například jeden z nás (zejména pan prezident) nevybíravě urazí velvyslance USA či hrubě poruší diplomatický protokol, víme, že se ze slušnosti ani neozvou. Pokud se budeme vysmívat vládám sousedních zemí či je verbálně napadat, budou se tito tvářit tak, jako by se to nestalo. Zavazujeme se tento druh odvahy udržet i do budoucna.

Pokud někdo z nás (zejména pan prezident) zpochybní spojenecké závazky nebo se bude okatě bratřit s představiteli států porušujících systematicky lidská a občanská práva, ostatní mu v tom nebudou nijak bránit. Budeme přitom po česku doufat, že si toho nikdo z našich partnerů v EU a NATO nevšimne.

Rádi sotw-vhbychom ovšem zdůraznili, že budeme do roztrhání těla hájit územní nedotknutelnost Čínské lidové republiky, které si zjevně vážíme víc než kohokoliv jiného; víc než vlastní země a svobody slova v ní. Její celistvost pak uhájíme zejména před těmi, kdo ji nezpochybňují (v dnešním případě je to tzv. Dalajláma). A uděláme vše pro to, abychom jeho vysoce škodlivé poselství v duchu tolerance, smíru a harmonie co nejrazantněji smetli z pódia. Slibujeme, že přímo zajistíme, aby tento nebezpečný element pro jistotu žádné pódium neměl.

Činíme tak v zájmu všeho lidu naší země těžícího z významného exportního objemu do ČLR, dosahujícího několika závratných procent všeho českého vývozu. A zavazujeme se bez zaváhání hájit i zájmy úspěšného manažera Tvrdíka, do něhož vkládáme veškeré své naděje v této oblasti. Víme, že jeho nesmírný ekonomický talent nesl ovoce v minulosti a prospěje mu i nyní.

Žádáme ministra zdravotnictví, aby v jím řízené příspěvkové organizaci vyhradil místo, kam uskladníme vlastní páteře a žaludky. Do konce všech našich funkčních období je totiž nebudeme potřebovat.

Váš

Gang čtyř

Poznámka předsedy Senátu: Nevím přesně, jak jsem zde ocitnul, ale když už jsem tím předsedou, rád cokoliv podepíšu.

Poznámka předsedy Sněmovny: Přestože rozumím zahraniční politice a vím, jak je toto prohlášení devotní a degradující, podpis připojuji. Bude se mi to hodit, až budu usilovat o Sobotkovo místo.

Poznámka předsedy vlády: Ano, vím, že jsem před pár dny volal po odvaze hájit odkaz Havla. Ale já se Zemana, Kmoníčka a Tvrdíka doopravdy bojím. Třeba je tím všechny usmířím. Třeba mi dají chvilku pokoj.

Poznámka prezidenta republiky: Tak tohle bylo snadné.

(z diplomatického do faktického jazyka přeložily ČS)

 

Zdroj ilustrace: 

http://www.vendyatelier.cz/image/krtecek-panda,

perokresba © Miroslav Vomáčka


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare