Konvička ve Sněmovně

30. 4. 2015 - 19:44

Konvička-WolfováNaše médium nedokáže ovlivňovat parlamentní agendu či předpovídat budoucnost. Ovšem nedávným článkem o neschopnosti českého státu ve výchově bezpečnostních expertů na Blízký východ a muslimskou kulturu jsme nevědomky anticipovali skutečnost, že český stát záhy prokáže, že je neumí nejenom vychovávat, ale ani vybírat. 5. května tak proběhne na půdě Poslanecké sněmovny seminář „Evropané ve službách Islámského státu“ a za odborníky na muslimský a arabský svět vystoupí „lídr protiislámské iniciativy“ Islám v České republice nechceme Martin Konvička, povoláním zoolog a ekolog z Jihočeské univerzity. Jeho příspěvek nese neskromný název „Koncepce přístupu k riziku islámského radikalizmu v Evropě“. Jako další hosté semináře mu budou sekundovat zástupci Armády ČR či například náměstek ředitele Bezpečnostní informační služby ČR Petr Špaček. Ne, nejde o vtip.

Pana Konvičku ani jeho mediálně široce známou islamobijeckou iniciativu není třeba představovat. Z návštěvy jejího webu a facebookové stránky s více než 118 000 příznivci si kriticky smýšlející člověk udělá obrázek sám. Co ale stojí za bližší pozornost, je skutečnost, že akce v parlamentu se vedle zástupců státních bezpečnostních složek, poslanců a právníků z akademické sféry zúčastní de facto jako reprezentant komunity odborníků na islám člověk, který se na svém blogu označuje za „amatérského deislamizátora“ a v pořadu ČT Hyde Park prohlašuje, že „vláda musí zastavit šíření islámu v Česku. Jinak to zkusím já.“

Některé názory pana Konvičky jsou v rozporu s občanskými právy a ústavním pořádkem této země. Jeho pozvání do parlamentu je ostentativní legitimizací názorů, které hlásá, jako politicky akceptovatelného příspěvku do debaty o islámu v ČR. Zvláště pak bez toho, že by při daném semináři měl názorového oponenta přinejmenším podobného kalibru. Islamofob jásá, arabista žasne. Čechy jsou asi zemí neomezených možností, kde sice sociální mobilita občas vázne, ale zato zde máme velmi flexibilní mobilitu expertní. Ze zoologa je tak arabista, islamolog a expert na terorismus v jednom, dokonce aniž by tvrdil, že jím skutečně je. Možná, že si od tohoto setkání čeští politici a zástupci bezpečnostního aparátu slibují, že si pana Konvičku „osedlají“. Že jim bude říkat postřehy, které by je nenapadly, a názory, jež by si netroufli vyslovit. Před 82 lety si to jistá skupina německých politiků myslela také. Za několik dní si výročí jejich omylu budeme připomínat. Jak případné.


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare
Autor:
Témata: , ,
Kategorie: Glosy