Na rozpadající se koalici stojí naše spojenecká pověst

10. 5. 2017 - 06:15

stropnicky_armadaMinistr obrany Stropnický v uplynulém týdnu absolvoval svou americkou tour, při které se setkal také s novým americkým ministrem obrany Mattisem. Ten prý vyslovil podporu představenému českému postupu na zvyšování obranných výdajů. Jasný plán na dosažení 2% mety totiž od spojenců bude očekávat nový americký prezident Donald Trump, až se zhruba za dva týdny setkají představitelé zemí NATO na minisummitu v Bruselu. Podle českého ministra obrany bychom se tak prý už měli ohledně obranných výdajů „přestat mrskat“.

Za efektivní prezentaci českých spojeneckých slibů si ministr Stropnický zaslouží jedničku. Za oponou však číhá strašák. Není totiž vůbec jisté ani to, zda Česko dosáhne na první metu, kterou si koalice vytyčila do roku 2020: a to „pouhých“ 1,4 % HDP na obranu.

Na podzim 2016 schválený výhled pro léta 2018-19 zakotvuje meziroční nárůst rozpočtu ministerstva obrany o 5 miliard až na 1,2 % HDP v roce 2019. Pro dosažení 1,4 % výdajů by v roce 2020 skokově musela vzrůst dotace pro ministerstvo obrany z 5 na skoro 14 miliard. Avšak peníze ministerstvu obrany opakovaně navrhované nad tento rámec sněmovním výborem pro obranu právě s tímto odůvodněním ministr Stropnický dlouho odmítal. Bál se, že by peníze musel potupně opět vracet nevyčerpané.

Teprve v únoru 2017 si totéž uvědomil i ministr a veřejně prezentoval potřebu upravit rozpočtový výhled z ročního nárůstu 5 na 8 miliard. Zaúkoloval v tomto směru také armádu. Ta tak rázem musí paralelně vypracovávat dva investiční plány. Jeden počítající s nárůstem 5 a druhý s nárůstem 8 miliard.

Mattisovi představený plán zvyšování našich výdajů na obranu tak zcela závisí na úspěšnosti hned prvního kroku – na úpravě státního rozpočtu na rok 2018 a výhledu pro roky 2019-2020. Pokud ministrovi obrany vydrží nově nabytá odvaha, mohl by mít v ruce relativně silné karty.  Mimo sociálních demokratů se k rychlejšímu zvyšování výdajů staví kladně dosud koaliční KDU-ČSL i strany pravicové opozice. Kdyby však ministr sebral odvahu již při přípravě rozpočtového výhledu v roce 2016, mohli jsme jak toto paralelní cvičení armádě odpustit, tak nebýt v situaci, kdy je naše spojenecká čest odkázána na současnou rozpadající se koalici.


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare