Na zpřísnění pravidel pro nabývání a držení střelných zbraní se shodla většina členských státu Evropské unie a zástupci europarlamentu. S kontroverzním návrhem, který předpokládá zákaz některých poloautomatických zbraní pro civilisty, přišla loni v listopadu po teroristických útocích v Paříži Evropská komise.
Na otázky o marném boji proti směrnici o držení zbraní v rozhovoru s Českými souvislostmi odpovídal poslanec Evropského parlamentu Stanislav Polčák. V budoucnu budeme přinášet rozhovory s europoslanci i k dalším aktuálním tématům.
Česká republika má jeden z nejlepších a nejpropracovanějších zákonů o zbraních. Proč se v Bruselu nepovedl prosadit český návrh na zmírnění směrnice?
„Česká diplomacie a ministerstvo vnitra nedokázaly na podporu svých stanovisek sehnat žádnou další zemi. Jde o prohranou bitvu. Pro podporu svého stanoviska nedokázala česká diplomacie získat ani Slovensko. Česká republika se to teď snaží obejít na poli českého práva a to ukazuje na symptomatický problém české politiky, která má mít přesah do té evropské. My nedokážeme pro své pozice shánět spojence. Neumíme se pohybovat v evropské diplomacii. Pořád se to učíme. A tenhle problém vyhřezává v řadě dalších témat. Čeští zástupci jsou většinou bohužel dobře jazykově vybavení, ale nejsou aktivní. Lisabonská smlouva dává státům možnost vytvářet blokační menšiny. To znamená, že tam, kde to stojí za to, sehnat spojence, kteří vám pomohou určité návrhy zablokovat. V tomto případě si myslím, že by to bylo záhodno.“
Co je podle vás největší problém předkládané směrnice?
„Směrnice má velmi výrazná negativa rychlého návrhu, dvojího projednávání, což samo o sobě svědčí o tom, že nebyla dobře připravena. Chyběl návrh dopadové studie, celá řada věcně legislativních chyb, přesto je na konci návrh, který, zdá se, v Evropském parlamentu projde a projde i v Radě. Omezí řadu legálních držitelů zbraní v české kotlině, kteří až na naprosté výjimky s těmito zbraněmi nepáchají trestné činy.“
Před březnovým schvalováním už se s největší pravděpodobností návrh směrnice zmírnit nepovede. Co říkáte na nápad ministra Chovance povolit nošení zbraní změnou ústavního zákona?
„My vymyslíme krásnou českou legislativní cestu a obejdeme to tak, že povýšíme právo na nošení zbraní do ústavy. To je prostě ústavně nesmysl. Snaha zaplevelit něco, v čem nejsem schopen získat evropské spojence.“
Bude mít zavedení směrnice za následek snížení počtu teroristických útoků a s tím související zvýšení bezpečnosti Evropě?
„Osobně si přeji, aby návrh směrnice o zbraních byl vstřícnější a reálnější v tom, že teroristické útoky se nepáchají legálními zbraněmi. Výsledek je ten, že se budou omezovat ti, kteří až na naprosté výjimky teroristické činy legálně drženými zbraněmi nepáchají. Jestli tato směrnice zamezí spáchání jakéhokoli teroristického útoku, o tom jsem velmi skeptický.“
„Je otázkou, jestli omezovat držení zbraní u těch, kteří podle velmi přísné české legislativy oprávnění držet zbraň mají. K tragickým případům, jako například v Uherském Brodě, k takovým dojde vždycky a nikdy jim nedokážeme zabránit. Pokud dáme právo nosit zbraň do ústavy, tak to bude znamenat významný právní problém, protože ústavní soud by měl být prioritně vázán ústavou a až potom evropským právem. V hranici běžných zákonů je pořadí opačné, ale i o tom jsou právní spory.“
Je možné, že před březnovým schvalováním ještě dojde ke zmírnění znění směrnice o zbraních?
„Teoretická šance je. Zkouším to a předkládám ještě společně s poslankyní Charanzovou návrh, který se snaží znění směrnice posunout. V zásadě ale tuším, že budu neúspěšný.“
Znamená to, že v současné, řekněme, vypjaté bezpečnostní situaci přijdou běžní občané o možnost chránit sebe a svůj majetek?
„Nechci, aby se lidé masivně vyzbrojovali. Nechci, aby lidé převzali úkoly obrany místo státu. To je velice nebezpečné a může se nám to vymstít, kdykoliv se situace jen trošku obrátí. Izraelské příklady pro mě nejsou příklady, protože vychází z úplně jiného kontextu. Také je otázkou, jak by stoupla zločinnost a kriminalita, kdyby se česká populace masivně ozbrojila. Toto já nechci, ale také nechci, aby čeští občané, kteří splní náročná kritéria vlastnit zbraň, aby o tuto možnost přišli na základě evropské direktivy.“
Zdroj původní fotografie: www.blesk.cz