Samospráva, inspirace pro stát – druhá část

9. 6. 2015 - 08:58

Brezany_namestiČeské souvislosti se věnují i místním tématům, mají-li obecný přesah a platnost pro další obce a regiony v ČR. Jak má být obec ideálně vedena? Je současný systém komunálních voleb funkční a spravedlivý? Nebo je čas ho změnit?

Rozhovor se starostou Dolních Břežan Věslavem Michalikem pokračuje druhou částí. Byl do funkce zvolen v roce 2004 a je v čele obce dodnes, sdružení nezávislých kandidátů má v obci drtivou většinu v zastupitelstvu už od roku 2002. 15 ze 17 zastupitelů získali i v loňských volbách.

České souvislosti: Vaše obec je hodnocena jako jedno z nejlépe vedených a nejvíce se rozvíjejících míst ve středních Čechách. Máte nějaký Váš univerzální recept, který byste mohl doporučit při tom, jak obec řídíte?

VM: Nekladete úplně nejlehčí otázku. Myslím si ale, že základ toho receptu je dlouhodobá strategická vize. Uvědomění si cíle, kterého chci dosáhnout. Někdy se podaří vyplnit jen malý kousek mozaiky. Díky tomu občas i občanům připadalo divné, proč vlastně něco děláme, protože to ještě nebylo vidět ve spojení v hotovém celku. Takže abych odpověděl, univerzální recept není, ale pokud máme dlouhodobý cíl a máme čas a prostředky k tomu cíli jít, tak pak se dosahuje dobrého výsledku.

České souvislosti: Čas je v politice trošku problém. V mnoha  obcích se stává, že se její vedení může ať v průběhu roku, nebo jednou za čtyři roky totálně vyměnit. Dá se tento strategický přístup aplikovat i v takovém případě?

VM: Já vím, že to je těžké. Já osobně považuji čtyřletý volební cyklus za příliš krátký k tomu, aby člověk a kdokoliv ve vedení mohl realizovat výraznou změnu. Pokud mluvíme o nějakých strategických manévrech, tak ty se za čtyři roky ani nedají udělat. Musíte být schopen, pokud chcete uspět, přesvědčit občany alespoň dvakrát po sobě ve volbách.

Lze to vidět tady na obcích okolo. Tam, kde někdo dostal šanci být alespoň dvě a více volebních období a měl nějakou vizi, jsou vidět výsledky. Tam, kde se vedení každé čtyři roky či ještě častěji střídá, tam obce stagnují. Časem „nová parta“ přijde na to, že některé projekty z minulosti nebyly tak špatné, ale už jim nezbývá další čas. Pak znovu přijde někdo nový, znovu plány neguje a ta spirála, místo toho, aby se točila nahoru, se točí dolů.

České souvislosti: Stačí viditelné výsledky různých projektů k tomu, aby vás lidé znovu podpořili?

VM: Já si myslím, že nejsou důležité pouze samotné výsledky. Považuji za klíčovou přímou komunikaci všemi možnými formami s občany. A připadá mi, že je to také jedna z věcí, co kolegové podceňují. Upnou se například na to, že je třeba postavit novou školu, ale v zásadě o tom přestanou komunikovat a přestanou vysvětlovat, proč toto dělají.

České souvislosti: Ještě bych se chtěl vrátit k volebnímu systému, debatuje se teď nad tím, zda by měla být na obcích přímá volba starosty. Jaký na to máte názor? A souhlasíte s návrhem?

VM: Já s tímto návrhem nemám problém, ale domnívám se, že zde musí být provázanost starosty a jeho uskupení, které také ve volbách kandiduje. Kdyby měla vzniknout jen přímá volba starosty a na něm nezávislého zastupitelstva, může to vytvořit až patovou situaci, kdy strany nebudou se starostou nakonec spolupracovat.

České souvislosti: Další problém u komunálních voleb je, že občan nemá právo preferenční volby, takže musí volit kandidátku tak, jak je nastavená. Vůle voličů se mnohdy správně neprojeví ve výsledku. Co si o tom myslíte?

VM: Myslím si, že si všichni uvědomujeme, že současný systém je pro voliče naprosto nečitelný. V případě, že volič zaškrtne celou stranu, tak ví, co a koho volí. V případě opaku už si myslím, že spousta lidí ani netuší, co se s tím jejich hlasem děje.

Zde najdete první část rozhovoru

Zde najdete třetí část rozhovoru 


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare