Vláda z tramvaje

16. 3. 2015 - 15:32

Cesta tramvají trvající přes 20 minut je tak akorát na přečtení programu jednání vlády. A kdo má, jako například autor těchto řádek, perfidní zájem, může si on-line přečíst i důvodové zprávy několika bodů. Jsou to informace, které na normálních serverech nejsou. A tramvaj jela pomalu.

Vláda navrhla posílení ČOI, která má řešit spory s prodejci stejně tak, jako je už nyní řeší ČTÚ a další orgány. To vyjde na 42 milionů ročně; prý se uleví soudům. Tak tomu jsem se rozhodl věřit, proč koneckonců ne. Je jen na místě opatrnost: když dáváte kompetenci jednomu úřadu a druhému ji berete, nezapomeňte tomu druhému příslušně snížit stavy – jinak se byrokracie zbavit nedá.

Zemědělství je téma mnohem výživnější: zajímavých je 880 milionů ročně na platby zemědělcům nad rámec pomoci z EU, ale to už se děje dávno. Navíc se má z našich peněz zaplatit 159 milionů za „nastavení kontrolního systému“. Doteď nastavený nebyl? Slovy feldkuráta Katze: „To se to kontroluje, když nám lidi půjčujou“.

Pak se vláda rozhodla přidat vojákům, prý aby nešli jinam, za lepším. To je dobré respektovat, ale raději jsem se podíval, komu půjdou příplatky doopravdy. Neumím pochopit, proč profesoři na Univerzitě obrany mají mít přidáno víc než někteří letci. To i profesoři vojenství jdou za lepším? A proč generálům se přidává 7.000,- , resp. až 14.000,- měsíčně? Naše armáda má oprýmkovaných generálů/manažerů až moc… Minimálně na to, že celá má velikost (jak hezky řekl P. Nečas blahé paměti) pouze jedné funkční divize.

No a na závěr už jen detaily. Zvýšil se příspěvek na vypuštění tetřeva hlušce o 3.000,- za kus, což potěší nejen hlušce. 10 milionů ročně navíc půjde na odtahování dřeva koňmi a pouze milion bude přidán na větší odchyt dalších divokých prasat. To se mi zdá málo.

Čtení vládní agendy je někdy rizikový sport, je dobře, že tramvaj nakonec dojela, kam měla.


FacebookTwitterGoogle+LinkedInPrintFriendlyShare
Autor:
Kategorie: Glosy